Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

Juromania 2019 – PROGRAM

20 września do 22 września

  • Częstochowa Plac Biegańskiego – szczegółowy program

Częstochowa 20.09 (piątek) 
Miejsce: Plac Biegańskiego.

17:00 – 20:00 Piknik historyczny: zwiedzanie obozu średniowiecznego, pokazy walki, pokaz musztry, pokazy tańców i mody z epoki.
19:00             Odliczanie do symbolicznego startu Święta Szlaku Orlich Gniazd, wystrzał z karabinków skałkowych.

Po zapadnięciu zmroku pokaz grupy tańczącej z ogniem.

www.czestochowa.pl

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014006/czestochowa-plac-bieganskiego-szczegolow

  • Zespół Pałacowo-Parkowy w Złotym Potoku – szczegółowy program

Janów 21-22.09 (sobota, niedziela)
Miejsce: Zespół Pałacowo-Parkowy w Złotym Potoku21.09.2019 r. (sobota)
11:00 Rajd pieszy pod hasłem „Atrakcje turystyczne złotopotockiego Szlaku Orlich Gniazd

22.09.2019 r. (niedziela)
13:00 Spacer Szlakiem Poezji i Legend
14:00 – 18:00 Przyjęcie w ogrodach Hrabiego Krasińskiego:

  • Garden Party – kilka słów o zwyczaju podejmowania gości w ogrodach, popisy kulinarne, degustacja potraw, m.in. z pstrągiem złotopotockim, opowieść o historii pstrągarni w Złotym Potoku,
  • koncert smyczkowego zespołu kameralnego,
  • pokaz strojów z epoki,
  • konkurs dla uczestników na najpiękniejszy strój z epoki (II poł XIX w),
  • koncert Chóru im. Zygmunta Krasińskiego,
  • spacer po ogrodach hrabiego Krasińskiego,
  • bezpłatny warsztat edukacyjny dla dzieci,
  • pokaz iluzjonistyczny – koncert operetkowy trzech tenorów oraz opowieść w nawiązaniu do historii pobytu Jana Kiepury na złotopotocko-janowskich terenach
  • zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Pamiątki po rodzinie Krasińskich ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego”,
  • spotkanie z poezją Zygmunta Krasińskiego i nie tylko,
  • pokaz starych samochodów,
  • spotkanie z balladą.

www.janow.pl

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014098/zespol-palacowo-parkowy-w-zlotym-potoku

  • Zamek Olsztyn – szczegółowy program

Olsztyn 20-22.09 (piątek, sobota, niedziela)
Miejsce: Zamek Olsztyn

20.09.2019 r. (piątek)
13:00 – 17:00 Zwiedzanie z przewodnikiem wybranego odcinka Szlaku Orlich Gniazd.
13:00 – 17:00 Przejażdżki wozem konnym w wybrane miejsce na Szlaku Orlich Gniazd.

21.09.2019r. (sobota)
13:00 – 13:15 Uroczyste otwarcie Juromanii.
13:15 – 14:00 Występ uczniów Szkoły Podstawowej i dzieci z Przedszkola, koncert Gminnej Orkiestry Dętej z Olsztyna
13:30 – 18:00 Warsztaty i pokazy kulinarne. Potrawy regionalne.
14:00 – 15:30 Rekonstrukcja historyczna w scenerii Zamku Olsztyn pt. ,,Kasper Karliński – obrońca zamku olsztyńskiego”
13:30 – 18:00 Stoiska gastronomiczne i rzemieślnicze, pokazy.
13:30 – 18:00 Zwiedzanie z przewodnikiem wybranego odcinka Szlaku Orlich Gniazd.
15:00 – 17:00 Przejażdżki wozem konnym w wybrane miejsce na Szlaku Orlich Gniazd
14:00 – 17:00 Zjazdy na tzw. tyrolce, pokazy wspinaczkowe.
17:00 – 19:00 Wspólna zabawa

22.09.2019r. (niedziele)
13:00 – 17:00 Zwiedzanie z przewodnikiem wybranego odcinka Szlaku Orlich Gniazd.
13:00 – 17:00 Przejażdżki wozem konnym w wybrane miejsce na Szlaku Orlich Gniazd.
13:30 – 17:00 Warsztaty i pokazy kulinarne. Potrawy regionalne.

www.zamekolsztyn.pl

www.olsztyn-jurajski.pl

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014100/zamek-olsztyn-szczegolowy-program

 

  • Gmina Żarki – szczegółowy program

 

Żarki 21-22.09 (piątek, sobota)
Miejsce: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury20.09.2019 (piątek)
18:00 Koncert Gwiazda Wieczoru Artur Andrus w MGOK Żarki (impreza biletowana), rezerwacja wejściówek – tel. 662 257 288, odbiór w sekretariacie MGOK

21.09.2019 (sobota)
10:00 – 18:00 Bezpłatne warsztaty w produktach turystycznych:

  • Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie – zwiedzanie z przewodnikiem oraz warsztaty mielenia zboża, godz. 14.00, 15.00, 16.00, 17.00. Rezerwacja tel. 690 070 772, www.muzeumzarki.pl
  • Manufaktura Słodyczy Hokus Pokuss – warsztaty wytwarzania słodyczy, godz. 11.00, 12.30, 14.00. Rezerwacja tel. 530 815 045,www.hokuspokuss.p
  • Kampus Eureka – warsztaty glutki i żelki, godz. 11.00, 12.00, 13.00. Rezerwacja tel. 730 950 551,www.kampus-eureka.pl
  • Etnojura – kreatywne warsztaty robienia zabawek, godz. 14.00, 15.00, 16.00, 17.00. Rezerwacja tel. 730 950 551,www.etnojura.pl
  • Przejazdy gazikami po jurajskich bezdrożach, godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00. Rezerwacja tel. 887 803 303,www.przystanlesniow.pl
  • ArtWarsztaty – warsztaty EBRU – na wodzie malowane, godz. 12.00, 13.00, 14.00, Rezerwacja tel. 787 264 228
  • Bezpłatne szkolenia jazdy na nartorolkach i wypożyczalnia sprzętu sportowego w Przewodziszowicach, godz. 10.00, 12.00, 14.00. Rezerwacja tel. 793 932 211,www.wypozyczalniazarki.pl
  • Wystawa „Początki Jury – skamieniałości”, godz. 14.00, 15.00, 16.00, Piwnice Klasztorne Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Rezerwacje tel. 793 932 211,www.amonity.com,
  • Agrogospodarstwo Pod Skałką w Przybynowie – Wizyta w Miniskansenie Wsi Jurajskiej, warsztaty „Skąd się bierze mleko?”, zwierzyniec, godz. 11.00, 12.30, 14.00. Rezerwacja tel. 501 154 921,www.agroskalka.pl
  • Maciejówka – warsztaty filcowania „Obrazy wełną malowane”, godz:, 12.00, 15.00, 17.00. Rezerwacja tel. 609 989 464,www.zagroda-maciejowka.pl

Oferta tylko dla gości indywidualnych. Wymagana rezerwacja. Brak ograniczenia wiekowego.

www.turystykazarki.pl

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014102/gmina-zarki-szczegolowy-program

  • Strażnica w Łutowcu – szczegółowy program

Łutowiec 21.09 (sobota)
Miejsce: Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz” w Łutowcu

12:00 – 12:15 Oficjalne rozpoczęcie Jurajskiego Pikniku Paleontologicznego.

  • powitanie gości,
  • omówienie programu Pikniku,
  • prezentacja stoisk,
  • przedstawienie wystawców,
  • zaproszenie do wspólnej zabawy.

12:15 – 18:00 Wystawy, ekspozycje i warsztaty przygotowane przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego.

  • prezentacja minerałów i skamieniałości obrazujących przeszłość geologiczną Jury,
  • wykonywanie odlewów,
  • warsztaty wybierania materiałów paleontologicznych i ich oznaczania,
  • warsztaty z płukania materiałów;
  • zabawy dla dzieci pod okiem animatorów.

12:15 – 18:00 Warsztaty artystyczne:

  • warsztaty ceramiki,
  • warsztaty mozaiki,
  • warsztaty plastyczne,
  • warsztaty tworzenia zabawek z siana.

12:15 – 18:00 Pokazy kulinarne i degustacja kuchni tradycyjnej i regionalnej:

  • prezentacja ciast i potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Łutowca,
  • warsztaty wykonywania regionalnych serów w kształcie amonitów.

12:15 – 18:00 Zjazd kolejką tyrolską:

  • wprowadzenie oraz instruktaż do zjazdu,
  • zabawy dla dzieci i dorosłych, realizowane pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów.

12:15 – 18:00 Konsultacje i wystawy:

  • konsultacje dietetyczne: „Dieta praczłowieka i jej wykorzystanie we współczesnym żywieniu”,
  • jurajskie miody i produkty pszczele,
  • sery i produkty mleczarskie,
  • książki i przewodniki po Jurze.

12:15 – 18:00 Gry i zabawy dla dzieci:

  • konkurs plastyczny z nagrodami,
  • malowanie twarzy,
  • modelowanie balonów.

17:45 – 18:00 Zakończenie Pikniku:

  • podziękowanie za wspólną zabawę,
  • pożegnanie gości.

www.niegowa.pl

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014104/straznica-w-lutowcu-szczegolowy-program

  • Zamek Bobolice – szczegółowy program

Bobolice 20-22.09 (piątek, sobota, niedziela)
Miejsce: Zamek Bobolice

20.09.2019 r. (piątek) 
18:00 – 21:00 Wieczorne zwiedzanie Zamku Bobolice (dla Gości hotelowych z pakietu Juromania).

21.09.2019 r. (sobota)
10:00 – 17:00 Obozowisko rycerskie u podnóża Zamku Bobolice, z licznymi konkurencjami i zabawami dla turystów, prezentacją uzbrojenia, bajaniem Czarnego Rycerza i potyczkami rycerskimi.
10:00 – 17:00 Stanowiska prezentujące dawne rzemiosła.
10:00 – 17:00 Zwiedzanie Zamku Bobolice (bilety w obniżonej cenie)

22.09.2019 r. (niedziela) 
10:00 – 12:00 Spacer do Jaskini Stajnia śladami Bobolusa Jurajskiego (dla Gości hotelowych z pakietu Juromania).

www.zamekbobolice.pl

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014106/zamek-bobolice-szczegolowy-program

 

  • Podlesice, siedziba GOPR – szczegółowy program

Podlesice 21.09 (sobota) 
Miejsce: Centralna Stacja Grupy Jurajskiej GOPR

10:00 – 18:00 Dzień otwarty w GOPR – prelekcje na temat bezpieczeństwa, pokaz sprzętu ratowniczego, nauka bezpiecznych zachowań na szlaku.

www.goprjura.pl

http://www.podlesice.org.pl/

http://www.juromania.pl/Pokaz/1015103/podlesice-siedziba-gopr-szczegolowy-prog

 

  • Zamek Bąkowiec w Zawierciu – Skarżycach – szczegółowy program

Bąkowiec 20.09 (piątek)
Miejsce: Otoczenie Ruin Zamku Bąkowiec w Zawierciu

16:00 Rozpoczęcie imprezy, powitanie gości.
16:30 Pokazy artyleryjskie sarmatów.
17:00 Pokaz bojowej musztry muszkieterów.
17:30 Zabawy plebejskie.
18:00 Pokaz obsługi i strzelania z armaty Zis 3.
19:00 Pokaz walki na szable.
20:00 Zabawy sprawnościowe dla dzieci.
20:30 Spektakl teatru ognia.
21:00 Zakończenie imprezy.
22:00 – 24:00 Spotkanie z nietoperzami

Dodatkowo uruchomione zostaną przejazdy ciuchcią turystyczną na trasie Zamek- Jaskinia Głęboka

www.morsko.com.pl 

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014105/zamek-bakowiec-w-zawierciu-skarzycach-sz

 

  • Zamek Ogrodzieniec – szczegółowy program

Ogrodzieniec 20-22.09 (piątek, sobota, niedziela)
Miejsce: Zamek Ogrodzieniec

20.09.2019 r. (piątek) 
14:00 – 18:00 Warzywa na dworskich stołach – prelekcja o dawnej kuchni, degustacja potraw
20:00 – 23:00 Wieczór z Dychami – nocne zwiedzanie zamku (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja)
20:00 – 18:00 Obozowisko w klimacie wczesnośredniowiecznej osady (możliwość noclegu na terenie zamku (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja)

21.09.2019r. (sobota) 
11:00 – 17:00 Stałe punkty animacyjne i warsztatowe – na terenie Zamku Dolnego – przedzamcza

  • Walki rycerskie , pokazowe w zaaranżowanym obozowisku
  • Stanowisko tańców i zabaw plebejskich
  • Kuglarze, bębniarze
  • Kat i teatr średnioweiczny
  • Załoga i straż zamkowa
  • Zespół muzyki dawnej
  • Stanowiska animacyjne w namiotach:
    o garncarz – praca na kole garncarskim w glinie – warsztaty,
    o czerpanie papieru i pisanie gęsim piórem pokazy i warsztaty
    o kowal – warsztaty wykuwania gwoździ średniowiecznych dla dzieci
    o pszczelarz – pokaz budowy ula, opowieści o życiu pszczół
    o robienie mydeł – warsztaty dla dzieci,
    o wytwarzanie masła – pokaz,
    o szycie lalek – warsztaty dla dzieci,
    o tkacz – pokazy i warsztaty,
    o wyrób witraży – warsztaty,
    o snycerz – warsztaty,
    o tworzenie figurek ze słomy – całodzienne warsztaty dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
  • na terenie Zamku Górnego – dziedziniec
    o Kuchnia średniowieczna – pokaz kulinarny 
    o Średniowieczne atelier Zamkowej Krawcowej, pokazy mody dawnej, prelekcje na temat historii ubioru, przymierzalnia strojów dawnych, możliwość wykonania pamiątkowej fotografii
    o Wybijanie monety pamiątkowej z wizerunkiem Zamku Ogrodzienieckiego i logiem Juromanii

17.30 Korowód z Placu Jurajskiego, ulica Zamkową na Zamek Ogrodzieniecki 
18.00 Uroczyste rozpoczęcie gali koncertowej – prowadzenie Krzysztof Ibisz i Dominika Tajner-Wiśniewska 
18.30 Koncert Filharmonii Zabrzańskiej – muzyka filmowa – wykonawcy : Adam Asanov, Stanisław Karpiel-Bułecka , Anna Wyszkoni
20.00 Koncert muzyczny – ANNA WYSZKONI Z ZESPOŁEM 
22.00 MAPPING – niezwykłe widowisko multimedialne na tle ruin Zamku Ogrodzienieckiego

22.09.2019r. (niedziele)
11:00 – 11:00 Stałe atrakcje:

  • Zwiedzanie zamku z przewodnikiem.
  • Atrakcyjne Podzamcze Zaprasza – spacer po miejscowości z przewodnikiem.
  • OGRODZIENIEC SERCEM JURY – zwiedzanie terenu Gminy Ogrodzieniec – wycieczki bryczkami, meleksami , zwiedzanie Parku.

www.zamek-ogrodzieniec.pl

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014107/zamek-ogrodzieniec-szczegolowy-program

 

  • Zamek Pilcza w Smoleniu – szczegółowy program

Pilica 21.09 (sobota)
Miejsce: Błonia Zamku Pilcza w Smoleniu ,,Szwedzi pod Smoleniem”

21.09.2019 (sobota)
10:00 Rozpoczęcie imprezy, powitanie gości.
10:30 Salwa artyleryjska.
11:00 Pokaz walk na szable, pierwsze potyczki.
12:00 Szwedzkie natarcie.
13:00 Pokaz musztry piechoty sarmackiej.
14:00 Zabawy i konkursy dla dzieci.
15:00 Salwy armatnie Proch i dym.
16:00 Zakończenie imprezy.

www.pilica.pl

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014108/zamek-pilcza-w-smoleniu-szczegolowy-prog

 

  • Zamek w Korzkwi – szczegółowy program

Korzkiew 22.09 (niedziela)

Miejsce: Zamek Korzkiew, park pod zamkiem i baza ZHP w Korzkwi

12:00 Start imprezy; w planach:

  • recital na zamku – Sebastian Szydło i przyjaciele,
  • grupa rekonstrukcyjna rycerzy – warsztaty tematyczne,
  • quest z Eleonorą Wodzicką – dawną właścicielką korzkiewskich dóbr,
  • wystawa na zamku,
  • konkursy tematyczne z nagrodami,
  • nordic walking,
  • koniki, kucyki na łące,
  • zajęcia warsztatowe,
  • paintball, warsztaty kulinarne, gry sprawnościowe,
  • konkurs z nagrodami na strój z innej epoki.

www.donimirski.com/zamek-korzkiew

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014109/zamek-w-korzkwi-szczegolowy-program

 

  • Zamek Pieskowa Skała – szczegółowy program

Pieskowa Skała 20-22.09 (piątek, sobota, niedziela)

Miejsce: Zamek Pieskowa Skała, Pustelnia Błogosławionej Salomei na Grodzisku, Osada Młynarska Boroniówka, Kaplica na Wodzie, Stawy Hodowli Pstrąga Ojcowskiego

20.09.2019 (piątek) – Zamek Pieskowa Skała
19:00 „Sztuka Łączenia – Pieskowa Skała – Fryderyk Chopin – Olga Bukowska” – performance inspirowany wizytą na zamku Fryderyka Chopina i jego muzyką przetworzoną w taniec i obraz na płótnie

21.09.2019 (sobota)

Zamek Pieskowa Skała
10:00-18:00

  • zwiedzanie z przewodnikiem, dla dzieci – zabawa „Znajdź mnie”
  • „Uratować piękno” – pokazy konserwacji tkanin, mebli, ram obrazów
  • „Pierwsi turyści na Jurze” – wystawa planszowa
  • „Pozdrowienia z Pieskowej Skały” – warsztat kaligrafii w stylu retro
  • „Pracownia zielarska” – opowieść o ziołach z zamkowego ogrodu i okolicy
  • dla dzieci i dorosłych „Moje Herbarium” – malowanie karty z zielnika
  • punkt informacyjny o Juromanii
  • „Wyrusz na Szlak” – zabawa z ulotką, na której uczestnicy będą zbierali pieczątki uprawniające do otrzymania nagrody gwarantowanej za odwiedzenie obiektów biorących udział w Juromanii i położonych w Dolinie Prądnika

11:00-18:00 Rajd nordic walking: Ojców – Grodzisko – Pieskowa Skała; start w Ojcowie i następnie przejście przez najatrakcyjniejsze punkty Szlaku Orlich Gniazd zlokalizowane w Dolinie Prądnika

Pustelnia Błogosławionej Salomei na Grodzisku
10:00-18:00

  • zwiedzanie Pustelni z mnichem-przewodnikiem (kościółek, pustelnie, obelisk ze słoniem)
  • „Panu Bogu świeczka, a dla Panny wianek” – warsztat robienia świeczek i wicia wianków
  • punkt informacyjny o Juromaniii – zabawa „Wyrusz na Szlak”

Osada Młynarska Boroniówka (przy drodze do Ojcowa) 
10:00-18:00

  • zwiedzanie z przewodnikiem
  • degustacja lokalnych win (w cenie biletu)
  • wystawa rzeźb Antoniego Toborowicza i pokaz rzeźbienia
  • pokaz wikliniarski
  • „Prosto z pieca” – pokaz robienia podpłomyków
  • punkt informacyjny o Juromaniii – zabawa „Wyrusz na Szlak”
  • 18.00 – „Magiczny Młyn” – koncert plenerowy – Andy Grabowski – wiolonczela multiplikowana

Kaplica na Wodzie 
10:00-18:00

  • zwiedzanie z przewodnikiem
  • punkt informacyjny o Juromaniii – zabawa „Wyrusz na Szlak”

Stawy Hodowli Pstrąga Ojcowskiego 
10:00-18:00

  • „Malowany pstrąg” – zabawa edukacyjna dla dzieci z animatorem
  • „Opowieść o pstrągu” – oprowadzanie po stawach i degustacja pstrąga
  • punkt informacyjny o Juromaniii – zabawa „Wyrusz na Szlak”

22 września (niedziela)

Zamek Pieskowa Skała
10:00-18:00

  • zwiedzanie z przewodnikiem, dla dzieci – zabawa „Znajdź mnie”
  • „Uratować piękno” – pokazy konserwacji tkanin, mebli, ram do obrazów
  • „Pierwsi turyści na Jurze” – wystawa planszowa
  • „Pozdrowienia z Pieskowej Skały” – warsztat kaligrafii w stylu retro
  • „Pracownia zielarska” – opowieść o ziołach z zamkowego ogrodu i okolicy
  • dla dzieci i dorosłych „Moje Herbarium” – malowanie karty z zielnika
  • „Odkrywcy Jury” – widowisko teatralno-taneczne (pojedyncze scenki w ciągu dnia i całe widowisko, około 60 minutowe, na zakończenie Juromanii o godzinie 16.00)
  • punkt informacyjny o Juromanii – zabawa „Wyrusz na Szlak”

17:00-18:00 Losowanie nagród w ramach zabawy „Wyrusz na Szlak”

Pustelnia Błogosławionej Salomei na Grodzisku
10:00-17:00

  • zwiedzanie Pustelni z mnichem-przewodnikiem (kościółek, pustelnie, obelisk ze słoniem)
  • „Panu Bogu świeczka, a dla Panny wianek” – warsztat robienia świeczek i wicia wianków
  • punkt informacyjny o Juromanii – zabawa „Wyrusz na Szlak”

Osada Młynarska Boroniówka (przy drodze do Ojcowa) 
10:00-17:00

  • zwiedzanie z przewodnikiem
  • degustacja lokalnych win (w cenie biletu)
  • wystawa rzeźb Antoniego Toborowicza i pokaz rzeźbienia
  • pokaz wikliniarski
  • „Prosto z pieca” – pokaz robienia podpłomyków
  • punkt informacyjny o Juromanii – zabawa „Wyrusz na Szlak”

Kaplica na Wodzie 
10:00-17:00

  • zwiedzanie z przewodnikiem
  • punkt informacyjny Juromanii – zabawa „Wyrusz na Szlak”

 Stawy Hodowli Pstrąga Ojcowskiego 
10:00-17:00

  • „Malowany pstrąg” – zabawa edukacyjna dla dzieci z animatorem
  • „Opowieść o pstrągu” – oprowadzanie po stawach i degustacja pstrąga
  • punkt informacyjny Juromanii – zabawa „Wyrusz na Szlak”

www.pieskowaskala.eu

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014110/zamek-pieskowa-skala-szczegolowy-program

 

  • Zamek Rabsztyn – szczegółowy program

Rabsztyn 20-22.09 (piątek, sobota, niedziela)

Miejsce: Zamek Rabsztyn, Olkusz: MOK Centrum Kultury, Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego , Kolekcja Minerałów i Skamieniałości, Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

20.09.2019 (piątek) – Olkusz (MOK Centrum Kultury)
15:00 – 19:00 Sesja popularnonaukowa „Renowacja, czy rekonstrukcja – prace konserwatorskie prowadzone na zamku Rabsztyn” 
19.00             Koncert poezji śpiewanej i piosenki turystycznej na dziedzińcu Centrum Kultury

21.09.2019 (sobota) – Olkusz (MOK Centrum Kultury, Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, Kolekcja Minerałów i Skamieniałości, Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej)
10:00 – 18:00 „Dzień otwarty muzeów olkuskich”:

  • bezpłatne warsztaty związane z kolekcjami muzealnymi (papierowa wiklina, sznurek, maski afrykańskie, batik)
  • gry i zabawy dla dzieci, konkursy i quizy, animacje, spektakl teatralny
  • warsztaty gry na bębnach afrykańskich
  • bezpłatne warsztaty dla dzieci w Muzeum PTTK i Muzeum Pożarnictwa
  • otwarcie wystawy planszowej o zamku i dworze Rabsztyn na olkuskim rynku
  • pokaz sprzętu strażackiego OSP Olkusz
  • przejazdy zabytkowym (1942 r.) samochodem strażackim „Jasiek”
  • projekcje filmów o olkuskich muzeach
  • oprowadzanie kuratorskie po kolekcjach
  • wykłady i prelekcje

(wszystkie działania bezpłatne; w tym dniu Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej oraz Muzeum Regionalne PTTK będzie można zwiedzać za darmo, natomiast muzea administrowane przez MOK Centrum Kultury w cenie biletu ulgowego)

22.09.2019 (niedziela) – wzgórze zamkowe w Rabsztynie 
10:00 – 18:00 Festyn sarmacki w Rabsztynie:
10:00            Uroczyste rozpoczęcie festynu – przemarsz wojsk, salwa honorowa oraz prezentacja Podolskiego Regimentu Odprzodowego i Małopolskiej Chorągwi Husarskiej
10:30            Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marsz nordic walking
11:00            Pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej, gonitwa do pierścienia oraz ścinanie w galopie
12:00            Pokaz artylerii i broni czarnoprochowej
13:00            Scenki szlacheckie i pokazy walki na szable
14:00            Zabawy sarmackie nie tylko dla najmłodszych – pokazy i przymierzanie strojów szlacheckich oraz rycerskich, konkurs trzymania miecza
15:00            Pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej, gonitwa do pierścienia oraz ścinanie w galopie
16:00            Scenki szlacheckie i pokazy walki na szable
17:00            Sztuka „Walka o tron po śmierci Batorego” ze sceną bitwy, potyczka oddziału szlachty polskiej z najemnikami Maksymiliana Habsburga

Imprezy towarzyszące:
10:00 – 18:00 Stoisko stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” i „Wszyscy dla wszystkich”, zajęcia plastyczne i ceramiczne, konkursy i zabawy, prezentacja replik broni rycerskiej, wystawa plenerowa 
10:00 – 18:00 Mobilny Punkt Informacji Turystycznej – konkursy, quizy, zabawy dla dzieci, wybijanie replik dawnych monet
10:00 – 18:00 Zwiedzanie obozu Podolskiego Regimentu Odprzodowego i Małopolskiej Chorągwi Husarskiej

(wszystkie działania bezpłatne; z uwagi na trwające prace budowlane Zamek Rabsztyn w 2019 r. nie jest udostępniony do zwiedzania, natomiast będzie można zwiedzać w tym dniu za połowę ceny Chatę Kocjana 
w Rabsztynie)

www.zamekrabsztyn.pl

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014111/zamek-rabsztyn-szczegolowy-program

 

  • Zamek w Bydlinie i Pustynia Błędowska – szczegółowy program

Bydlin 20-22.09 (piątek, sobota, niedziela)

Miejsce: Bydlin – ruiny zamku, Klucze – Pustynia Błędowska (Róża Wiatrów)

20.09 (piątek) – Propozycja przygodowo-ekstremalna (Pustynia Błędowska – Róża Wiatrów)
20:00 „Bieg Świetlika” – bieg nocny po Pustyni Błędowskiej z latarkami oraz nocny rajd po Pustyni; start – Róża Wiatrów na Pustyni (wjazd od ul. Bolesławskiej); dla uczestników przewidziano dodatkowe atrakcje, w tym:

  • konkursy krajoznawcze
  • zabawy ruchowe
  • ognisko

Udział w imprezie bezpłatny. Konieczne wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa. Dla uczestników przewidziano pakiet startowy (latarka, koszulka, odblask).

21 września (sobota) Propozycja edukacyjno-historyczna (Bydlin – ruiny zamku, wiata turystyczna)
11:00 Start podróży historycznej od średniowiecza po czasy I Wojny Światowej; w planach:

  • wędrówki z przewodnikami w strojach epokowych po ruinach zamku oraz zrekonstruowanych okopach z czasów I Wojny Światowej
  • pokazy historyczne połączone z warsztatami tematycznymi
  • stanowiska rzemiosł dawnych, w tym młynopiekarnia, mennica średniowieczna, powroźnik, średniowieczny skryba, kat, uzbrojenie
  • stanowisko strzelania z łuku
  • historyczny plac gier i zabaw dla dzieci
  • karuzela historyczna
  • kuchnia historyczna z degustacją potraw

22 września (niedziela) Propozycja rekreacyjno-sportowa (Róża Wiatrów – Pustynia Błędowska)
14:00 Start; w planach:

  • loty balonem nad Pustynią Błędowską (jeśli warunki atmosferyczne pozwolą!)
  • piłka nożna na piachu (nagrody dla zwycięskich drużyn: medal, dyplom)
  • pustynne miasteczko dla dzieci – zjeżdżalnie, zamek dmuchany, zabawy animacyjne z bohaterami Gwiezdnych Wojen
  • „wizyta” w balonie z platformą widokową wznoszącym się nad Pustynią Błędowską
  • pokazy i zabawy militarne typu: prezentacja militariów, strzały z moździerza piłeczkami tenisowymi, przejazdy samochodami militarnymi
  • degustacje kulinarne (foodtracki)

www.orlegniazda.pl

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014112/zamek-w-bydlinie-i-pustynia-bledowska-sz

 

  • Zamek Tenczyn w Rudnie – szczegółowy program

Tenczyn 20-21.09 (piątek, sobota)

Miejsce: Zamek Tenczyn

Program Juromanii na zamku Tenczyn nawiązywał będzie do polskiego serialu telewizyjnego z gatunku „płaszcza i szpady” z 1973 r. „Czarne Chmury”, który kręcony był, między innymi, w tym właśnie miejscu. W ramach „Tęczyńskiej podróży filmowej – od historii po fantazję” zaplanowano:

20.09.2019 (piątek)

  • nocne zwiedzanie zamku
  • wizyta na „planie” serialu „Czarne chmury” – pokaz scen serialowych
  • plenerowy pokaz serialu „Czarne Chmury”

21.09.2019 (sobota)

  • gra zamkowo-terenowa inspirowana bohaterami fantasy znanymi z kinowego ekranu
  • rozgrywki w „Zamkowe Memorki”
  • stanowiska animacyjne: pisanie językiem elfów, łucznictwo, łowienie rybek, strzelanie z procy, rzuty toporami, zdjęcie przy domku Hobbita, pajęcza sieć Shelloby, latanie na miotle, kowal, garncarz, tworzenie różdżek, malowanie gipsowych odlewów Zamku Tenczyn
  • pokazy iluzjonistów: Michała Sukowskiego, Krzysztofa Szostka, Tomasza Kabisa
  • koncert folkowo-rokowy zespołu Castle Dreams

http://www.ratujtenczyn.org.pl/

http://www.juromania.pl/Pokaz/1014114/zamek-tenczyn-w-rudnie-szczegolowy-progr

Szczegóły

Start:
20 września
Koniec:
22 września
Strona internetowa:
http://www.juromania.pl/Pokaz/1013999/program-juromanii-2019

Miejsce

Jura Krakowsko-Częstochowska
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska+ Google Map