PIĄTEK - 8 GrudniaSOBOTA - 9 GrudniaNIEDZIELA - 10 GrudniaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIASYLWESTER w Częstochowie
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

8. Europejski Dzień Kina Artystycznego

12 listopada - godz. 10:00

💥 Zapraszamy do wspólnego celebrowania 8. Europejskiego Dnia Kina Artystycznego!

⏰ 10:00 💥 SPOSÓB NA DUCHA animacja
Wielka Brytania 2023, 89 min., reż. Kim Burdon, Robert Chandler
Wypełniony przygodami, przezabawny film na podstawie kultowej opowieści autorstwa Oscara Wilde’a ! To już 300 lat odkąd Sir Simon Canterville robi to co kocha najbardziej na świecie – jako duch nawiedza swój rodzinny dom i przyprawia o gęsią skórkę każdego, kto odważy się przekroczyć jego próg. Wszystko zmienia się, kiedy do posiadłości wprowadza się amerykańska rodzina, która za nic ma sobie jego przyprawiające o atak serca triki prosto z zaświatów.

⏰ 12:00 💥 PORWANY
Włochy | Francja | Niemcy 2023, 134 min., reż. Marco Bellocchio
wyk.: Enea Sala, Paolo Pierobon, Fausto Russo Alesi
Mocne i spektakularne kino, historia oparta na faktach. Rok 1858, żydowska dzielnica Bolonii. Pod osłoną nocy Gwardia Papieska wdziera się do domu rodziny Mortarów. Na rozkaz kardynała mają zabrać Edgarda, ich siedmioletniego syna i wysłać do Rzymu. Dziecko zostało w tajemnicy ochrzczone przez swoją opiekunkę, a prawo papieskie jest nieubłagane: musi otrzymać katolickie wychowanie…

⏰ 14:20 💥 SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY
Estonia | Fr. | Isl. 2023, 89 min., reż. Anna Hints
wyk.: Anna Hints, Ants Tammik
Estoński kandydat do Oscara i Europejskich Nagród Filmowych, najlepszy dokument MFF w San Francisco 2023
Opowieść o sile siostrzeństwa, pięknie każdego ciała i oczyszczającej mocy saun. Grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie w głębi lasu, żeby wspólnie się zrelaksować, ale przede wszystkim dzielić między sobą najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siłę ze wspólnoty. Ta uniwersalna historia kręcona przez 8 lat przedstawia także fenomen estońskiej dymnej sauny wpisanej na Listę UNESCO.

⏰ 16:30 💥 20 000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ
Hiszpania 2023, 125 min., reż. Estibaliz Urresola Solaguren
wyk.: Sofía Otero, Patricia López Arnaiz, Ane Gabarain
Najlepszy hiszpański film roku a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę aktorską na MFF w Berlinie. Dziesięcioletnia (!) Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką tej nagrody. Zagrała postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju.
Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów.
Czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Dlaczego zatem ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, tak często budzi sprzeciw? To także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.

⏰ 18:30 💥 THE PALACE
Włochy | Szwajcaria | Francja | Polska 2023, 101 min., reż. Roman Polański
wyk.: Oliver Masucci, Fanny Ardant, John Cleese, Bronwyn James, Joaquim de Almeida, Luca Barbareschi, Milan Peschel, Fortunato Cerlino i Mickey Rourke.
Film miał światową premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Najnowszy film Romana Polańskiego to satyra rozgrywająca się w Sylwestra 1999 roku w luksusowym szwajcarskim hotelu. Losy pracowników i gości zaczną w nieoczekiwany sposób przeplatać się ze sobą.
W ekskluzywnym hotelu w szwajcarskich Alpach, egzotyczna mieszanka zamożnych gości, rozpieszczanych przez obsługę hotelową, stawia czoła mijającemu milenium. Wśród gości dojrzeć można emerytowaną gwiazdę porno, doktora medycyny estetycznej, skromną rodzinę z Czeskich Budziejowic, szwajcarskiego bankiera, rosyjskich mafiosów, a nawet… pingwina – kaprys prawie stuletniego sybaryty. Niektórzy boją się końca świata, inni nie mogą doczekać się świtu nowej, wspaniałej przyszłości. Twórcy filmu przeplatają się wątki, czarny humor, zestawienia absurdu i zadziwiających konkluzji.

⏰ 20:30 💥 POWOLI
Litwa | Hiszpania | Szwecja 2023, 108 min., reż. Marija Kavtaradze
wyk.: Matas Dirgincius, Gediminas Rimeika
Nagroda za najlepszą reżyserie w Sundance 2023. Tancerka Elena i tłumacz języka migowego Dovydas spotykają się i tworzą piękną więź. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić – tańcem i ruchem dłoni – najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, ale … Elena uwielbia seks, a Dovydas mógłby się bez niego obejść. Pełni najlepszych chęci sprawdzają więc, czy da się kochać, nie pożądając. Film podejmuje temat nowych modeli relacji, to kino namiętne i pełne pasji, które jest popisem zarówno świetnej reżyserii, jak i aktorskiej chemii.

Szczegóły

Data:
12 listopada
Godzina:
10:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/2005271559851303

Miejsce wydarzenia

Kino Studyjne OKF Iluzja
Aleja Najswietszej Marii Panny 64
Częstochowa, śląskie 42-217 Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia