PIĄTEK - 17 WrześniaSOBOTA - 18 WrześniaNIEDZIELA - 19 Września
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Abstractio – status ontyczny. Malarstwo Anity Grobelak

13 lipca - godz. 18:00 do 29 sierpnia - godz. 18:00

Galeria ZWIASTUN
13/07 – 29/08/2021
Abstrakcja w twórczości Anity Grobelak jest najsilniejszym i najpełniejszym językiem poznawania, odczuwania oraz kontaktu z otoczeniem. Od niej wychodzi i do niej powraca na różnych etapach swojej działalności. Przetwarzając malarskimi środkami obrazy rzeczywistości lub mentalne doznania, zmierza w kierunku transcendentnego poznania i autopoznania. Kolor, materia malarska i pozamalarskie środki artystycznego wyrazu budują w jej obrazach przestrzeń, jaką widz może odebrać intuicyjne, emocjonalnie lub intelektualnie. Bogactwo pojawiających się tutaj form implikuje rozmaite skojarzania. Dla autorki dokonywana przez intelekt abstrakcja jest równie ważnym narzędziem poznania co tradycyjna percepcja. Czasem nawet staje się istotniejsza, czystsza, szczersza, doskonalsza.
Ontycznym status abstrakcji; metoda, jaką należałoby określić charakter danego obrazu, jego sposób istnienia i stopień realności: konkretności i abstrakcyjności, konieczności i przypadkowości, bycia i intencjonalności, czy też aktualności i potencjalności…to kwestie nurtujące Anitę Grobelak.
Anita Grobelak
Częstochowska animatorka kultury, zajmuje się malarstwem, instalacją, ilustracją. Założycielka Grupy Artystycznej Atina. Ukończyła filologię polską, pedagogikę wczesnoszkolną i wychowanie plastyczne) na WSP w Częstochowie oraz malarstwo sztalugowe na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Dyplomy z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Malarstwa profesora Wernera Lubosa (2002) oraz w pracowni dr hab. Beaty Bebel – Karankiewicz (2019).
Członek Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”; Stowarzyszenia „Yes, I can”; Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. Znana w Częstochowie inicjatorka, animatorka, współorganizatorka wielu działań i instytucji artystycznych, jak mi.in: Galerii Groovy Grupy; Festiwalu OFFsceniczny w Częstochowie, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych W Zaułku; Teatru from Poland, Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! (2011), Ogólnopolskiego Pleneru Malarski Teatr mundi, Częstochowskiej Młodej Sceny Artystycznej, Urban Sketches in Częstochowa (2018, 2019); oraz kuratorka cyklu wystaw Stop! Smog. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy, wyróżniona w konkursie z okazji 100-lecia niepodległości “(NIE)ZWYKŁA KOBIETA Śląska” (2018). Ma na swoim koncie ponad sto wystaw zbiorowych, indywidualnych, poplenerowych w kraju i poza jego granicą.

Szczegóły

Start:
13 lipca - godz. 18:00
Koniec:
29 sierpnia - godz. 18:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/237807731272090/

Miejsce

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Aleja Najswietszej Marii Panny 64, 42-217 Częstochowa
Częstochowa, śląskie 42-217 Polska
+ Google Map
Telefon:
34 324 60 57
Strona internetowa:
http://www.galeria.czest.pl