PIĄTEK - 17 WrześniaSOBOTA - 18 WrześniaNIEDZIELA - 19 Września
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Akcja – LEGALNE PIWO NA BAŁTYKU- Strefa bez zakazu spożywania alkoholu w Częstochowie

01 września do 15 września

STREFA WOLNA OD ZAKAZU SPOŻYWANIA ALKOHOLU W CZĘSTOCHOWIE!
Młodzi Demokraci, Młoda Lewica i Młoda Prawica proponują ponad podziałami utworzenie w Parku Lisiniec strefy wolnej od zakazu spożywania alkoholu. Tworzenie takich stref jest możliwe, na mocy ustawy, przez samorząd. Skierowaliśmy więc w tej sprawie list do Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka i Rady Miasta. Zachęcamy do poparcia tej inicjatywy. Treść listu poniżej:
Postanowiliśmy napisać ten list do Pana nie tylko jako przedstawiciele częstochowskich oddziałów czołowych młodzieżowych organizacji społeczno-politycznych, ale także jako młodzi częstochowianie reprezentujący interesy częstochowskiej młodzieży, zatroskani o ich los i naszego miasta. Ponad naturalnymi podziałami postanowiliśmy połączyć siły w niżej opisanej sprawie.
Zwracamy się do Pana z prośbą o utworzenie w Częstochowie, w zgodzie z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości (art. 14, ust. 2b w brzmieniu: „Rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, w określonym miejscu publicznym na terenie gminy odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi, o której mowa w art. 2 ust. 1, i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego.”), strefy wolnej od zakazu picia alkoholu do 18% w obrębie uznanym przez Urząd Miasta za właściwy, lub proponowanym przez nas (tj. Park Wypoczynkowy „Lisiniec”), która będzie obowiązywała w okresie wiosenno-letnim od 1 maja do 31 września.
W Polsce wprowadzono zakaz spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych, aby wyeliminować wiele niekorzystnych skutków związanych z piciem alkoholu, takich jak śmiecenie, niszczenie mienia, zakłócanie ciszy nocnej i tym podobnych. Wprowadzając w życie tę ustawę nie pomyślano jednak o części społeczeństwa, która w ramach odpoczynku spożywa niewysoko procentowy alkohol, nie zakłócając przy tym porządku.
Zwracamy się więc uprzejmie do Pana Prezydenta z prośbą o utworzenie na okres letni strefy wolnej od zakazu spożywania alkoholu do 18%.
Uważamy, że wprowadzenie naszego pomysłu miałoby wiele pozytywnych skutków. Po pierwsze zabiegamy o wprowadzenie progu procentowego dla spożywanego w tym miejscu alkoholu, tak by możliwe było spożywanie alkoholi takich jak wino czy piwo, które przyjęte są przez społeczeństwo bardziej jako napoje zawierające alkohol, niż „płyny wyskokowe” spożywane w celu osiągnięcia „stanu nietrzeźwości”. Rozsądne spożywanie tych napojów alkoholowych nie prowadzi do jakichkolwiek zagrożeń, a także nie powoduje zgorszenia (biorąc pod uwagę, m.in. że piwo może być swobodnie reklamowane w radio czy telewizji po godzinie 20:00). Ponadto utworzenie konkretnej strefy daje możliwość przeprowadzania na jej terenie kontroli przez służby porządkowe, które miałyby możliwość egzekwować prawo w przypadkach: nieobyczajnego zachowania, śmiecenia oraz legitymować osoby niepełnoletnie, które nie powinny spożywać alkoholu.
Znacznie łatwiej jest zapanować nad strefą utworzoną w dogodnym miejscu. Ponadto uważamy, że ta strefa przyczyniłaby się do zmniejszenia obecnej skali problemów związanych z piciem alkoholu w miejscach publicznych, ponieważ wiele osób mogłoby wybrać zgodne z prawem miejsce gdzie legalnie i w spokoju spożyje alkohol. Warto podkreślić, że takie strefy obowiązują m.in. w Poznaniu czy Warszawie i ostatnie letnie sezony pokazały, że zdają swój egzamin. Częstochowska społeczność (zwłaszcza młodzież późnoszkolna i studencka) także zasługuje na podobne miejsce, które jeszcze bardziej zachęci mieszkańców miasta do spędzania wolnego czasu na powietrzu w swoim mieście. Duże powiatowe miasto powinno wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców, także tych związanych z rozrywką i odpoczynkiem w lubiany przez nich sposób. 

Szczegóły

Start:
01 września
Koniec:
15 września
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1030807874402966

Miejsce

Park Lisiniec Częstochowa
Park Lisiniec Częstochowa + Google Map