PIĄTEK - 28 StyczniaSOBOTA - 29 StyczniaNIEDZIELA - 30 StyczniaWOŚP Program 2022
  • Stand up Maciej Brudzewski
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Beksiński w Częstochowie

19 grudnia, 2021 - godz. 12:00 do 14:00

Jesteśmy na etapie zbierania odpowiednio licznej grupy zainteresowanych. W celu łatwiejszego kontaktu zapraszam na grupę na whatsappie w tym celu stworzoną.
https://chat.whatsapp.com/JsCKV0bAwSd7UYVOSFHAds
Jeśli tylko zbierze się grupa to ruszamy w podróż z Beksińskim! 🙂
Tour in English is here:
https://fb.me/e/5c2dw3i5O
.
Niniejszy spacer będzie dotyczył twórczości bardzo wyjątkowego artysty. Najbardziej popularnego polskiego powojennego malarza, Zdzisława Beksińskiego.
Jedna z trzech stałych wystaw twórczości Beksińskiego znajduje się w Galerii Miejskiej w Częstochowie, gdzie zobaczymy jego obrazy należące do kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.
Zdzisław Beksiński (1929-2005) jest definitywnie twórca wzbudzającym ogrom emocji. Zainteresowanie jego twórczością wykracza po za pasjonatów malarstwa, nie tylko dlatego, że mistrz zajmował się także projektowaniem i fotografia. Wobec twórczości artysty z Sanoka po prostu ciężko przejść obojętnie. Ponadto jego twórczość była inspiracja do kreacji z zakresu popkultury: filmów, gier komputerowych, programów Virtual Reality, jak i również tatuaży.
Z pozostawionych po sobie ogromnej ilości materiałów archiwalnych wyłania się postać bardzo ceniąca sobie niezależność twórczą. Malarz do tego stopnia nie chciał być zależny od opinii innych, że niezwykle rzadko, a jeśli już to bardzo niechętnie komentował swoją sztukę. Również na wystawach swoich prac można go było spotkać tylko okazjonalnie na początku kariery malarskiej.
Marszandem artysty z Sanoka, był Piotr Dmochowski, urodzony w Polsce paryski prawnik, który przez wiele lat prowadził galerie obrazów Beksińskiego w stolicy Francji. Dmochowski tak jak większość odbiorców preferował tzw okres fantastyczny w twórczości Beksińskiego i namawiał go na malowanie w takim stylu. Zdzisław niechętnie odnosił się do tych sugestii co traktował jako zamach na swoją artystyczną wolność.
W świetnym filmie Jana P. Matuszyńskiego, „Ostatnia Rodzina” jest scena pierwszego spotkania artysty z marszandem w mieszkaniu Beksińskiego na osiedlu Służew nad Dolinką w Warszawie. Beksiński przedstawia całą rodzinę (mamę, teściową, żonę, syna), wówczas Dmochowski przyznany, że jest zaskoczony widokiem normalnej szczęśliwej rodziny. Filmowy Zdzisław w postaci Andrzeja Seweryna odpowiada, że specjalnie na czas spotkania szkielety i pająki pochowali po sąsiadach…
Na co dzień Beksiński na pewno kontrastował z atmosferą na swoich obrazach. Jednak czy doprawdy to była typowa rodzina? Cała rodzina wyprowadziła się z Sanoka w 1977 do nowego bloku w Warszawie. Zdzisław zakupił kilku pokojowe mieszkanie dla siebie, żony, teściowej i mamy, gdzie również urządził pracownie. Synowi Tomkowi zaś kupił kawalerkę w bloku naprzeciwko na tym samym osiedlu. Finalnie w tych mieszkaniach zmarły po kolei matki Zofii i Zdzisława, następnie chora na nowotwór Zofia. Krótko przed końcem 1999 roku Tomek popełnił samobójstwo w swoim mieszkaniu, zaś w 2005 roku Zdzisław został zamordowany również w swoim mieszkaniu.
Edward Dwurnik, który jest niewiele mniej popularnym polskim malarzem powojennym powiedział: „Mógł stać się ofiarą własnej twórczości. Myślę, że jego sztuka działała na chorych ludzi, schizofreników, nadwrażliwców. Może z kimś takim się zaprzyjaźnił? A może kogoś o to poprosił? Może zaplanował i zlecił własne zabójstwo? Wcale bym się nie zdziwił. To byłoby dopełnienie jego sztuki.”
Wycieczkę oprowadzi Paweł Mrozowicz, przewodnik z 13 letnim doświadczeniem, miłośnik sztuki, który odwiedził wszystkie najważniejsze Polskie miejsca związane z twórczością Sanockiego artysty.
Zapraszam też do mojej grupy stworzonej w celu dzielenia się kulturalnymi wydarzeniami online. W czasach pandemii potrzebujemy kultury jeszcze bardziej niż wcześniej.

Szczegóły

Data:
19 grudnia, 2021
Godzina:
12:00 do 14:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/708072946547378

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Aleja Najswietszej Marii Panny 64, 42-217 Częstochowa
Częstochowa, śląskie 42-217 Polska
+ Google Map
Telefon:
34 324 60 57
Strona internetowa:
http://www.galeria.czest.pl