Bestiarium Szymona Sapera Maliszewskiego to kontynuacja wystawy Genus Triplex, której wernisaż odbył się w czerwcu bieżącego roku w galerii Konduktorownia w Częstochowie. Tym razem wystawę będzie można oglądać przez trzy miesiące, w nieprzypadkowym miejscu, bo w kawiarni, której autor jest częstym bywalcem od 20 lat. Ekspozycja składać się będzie z wybranych obrazów z trzech serii powstających na przestrzeni ostatnich dwóch lat:
Bestiarium – portrety zwierząt, inspirowane podróżami autora do miejsc gdzie łatwiej spotkać dzikie zwierze niż człowieka (z tej serii zostanie zaprezentowane najwięcej obrazów)
Calvarias Animalium – zwierzęce czaszki, nawiązujące do codziennego zajęcia autora – tatuowania
Seria Spiska – abstrakcyjne pejzaże malowane w górach, związane z miejscem w którym powstają
Szymon „Saper” Maliszewski
Absolwent Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w
Częstochowie, kierunek: ceramika użytkowa. Studiował malarstwo na
Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, jednak po dwóch latach rzucił studia i poświęcił się nauce tatuowania. Do dziś wspomina słowa kolegi z roku: „Nie pozwolą mi uczyć się malarstwa, bo słabo rzucam piłką na WF-ie”.
W czasie gdy zaczynał tatuować, podejmował się dodatkowo pracy jako kucharz. Skończył dwuletni kurs gastronomiczny zdając egzamin państwowy i po odebraniu świadectwa zakończył przygodę z kuchnią, mówiąc:”Wiem już tyle o restauracjach, że nigdy nie chcę mieć swojej”.
Prowadzi salon tatuażu SPRS Tattoo w Częstochowie, tatuuje w stylu
linearnym, dotwork i blackwork. Poza tatuowaniem, jego największą pasją jest muzyka, realizacja koncertów i teledysków, niekiedy częściej jest w trasie niż w swoim salonie. Od dwudziestu lat jest związany z wieloma zespołami, można go spotkać za sceną koncertów i festiwali w całym kraju.
Malarstwo „Sapera” jest dla niego odskocznią od codziennego
tatuowania, w tym od zamknięcia do małego formatu. W swoich obrazach nawiązuje do wykonywanych tatuaży treścią, monochromatycznością oraz prostą formą. Maluje w bacówce położonej na Spiszu (rejon między Tatrami i Pieninami), której okolica pozwala wyciszyć się i skupić na czerpaniu inspiracji z natury. Od 2005 roku wielokrotnie można było oglądać jego prace na wystawach zbiorowych i autorskich. Jego ulubieni artyści to między innymi: Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski, Alfons Mucha i Stanisław Ignacy Witkiewicz