PIĄTEK - 3 LutegoSOBOTA - 4 LutegoNIEDZIELA - 5 LutegoDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIA
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Cena agresji. Niemieckie straty osobowe i materialne na częstochowskim odcinku frontu w 1939 roku

25 stycznia - godz. 18:00 do 20:00

W środę 25 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie na wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice, pt. „Cena agresji. Niemieckie straty osobowe i materialne na częstochowskim odcinku frontu w pierwszych dniach września 1939 roku. Wybrane aspekty”.

W niemieckim planie ataku na Polskę częstochowski odcinek frontu odgrywał szczególną rolę. Przez rejon Częstochowy wiodła bowiem najkrótsza droga z niemieckiej części Górnego Śląska na Warszawę. Był to zatem jeden z kluczowych kierunków niemieckiego uderzenia i to właśnie w tym rejonie nieprzyjaciel skoncentrował siły główne swej najsilniejszej 10 Armii w postaci XVI, IV i XV Korpusu Armijnego, które uderzyć miały właśnie pod Częstochową. Na drodze potężnego natarcia łącznie ośmiu niemieckich dywizji, w tym dwóch pancernych i dwóch lekkich, o świcie 1 września 1939 roku do boju stanęły trzy polskie jednostki z Armii „Łódź” i Armii „Kraków”: 7 Dywizja Piechoty oraz Wołyńska i Krakowska Brygada Kawalerii. Pomimo olbrzymiej przewagi liczebnej oraz sprzętowej przeciwnika, jednostki te z poświęceniem wykonywały zadanie prowadzenia działań opóźniających marsz nieprzyjaciela. Determinacja polskiego żołnierza spowodowała, że w pierwszych dniach II wojny światowej częstochowski odcinek frontu stał się areną niezwykle krwawych zmagań, które kosztowały niemieckiego agresora spore straty. Co rzadko jest podkreślane, 1 września 1939 roku, walczące na styku dwóch polskich armii Wołyńska Brygada Kawalerii i 7 Dywizja Piechoty, łącznie zadały nieprzyjacielowi jedne z największych strat w ludziach i sprzęcie, biorąc pod uwagę cały front polsko-niemiecki.

Jak zatem wyglądały straty niemieckie w poszczególnych bojach w rejonie Częstochowy, nie tylko 1 września 1939 roku, ale także w kolejnych dniach? Jak prezentowały się one na tle ogólnych strat 10 Armii? Ile czołgów straciła niemiecka 4 Dywizja Pancerna pod Mokrą? Który z bojów był najkrwawszy? Która z jednostek zadała przeciwnikowi największe straty? Jakie informacje lub braki zawierają źródła niemieckie? O tych oraz wielu innych mało znanych faktach uczestnicy będą mogli dowiedzieć się już w najbliższą środę w Przystanku Historia w Częstochowie!

Spotkanie stanowić będzie czternasty z cyklu wykładów:

II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody.

Wstęp wolny

Szczegóły

Data:
25 stycznia
Godzina:
18:00 do 20:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/902039147615439/

Miejsce wydarzenia

Przystanek Historia IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie
al. Najświętszej Maryi Panny 52 , Częstochowa + Google Map