Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Dosyć słów, teraz czyny! | MSK Częstochowa

29 listopada - godz. 11:00

29 LISTOPADA SPOTKAJMY SIĘ NA PLACU DASZYŃSKIEGO I POKAŻMY, ŻE CHCEMY DZIAŁAŃ, A NIE PUSTYCH OBIETNIC!
Katastrofa klimatyczna powinna być priorytetem wszystkich polityków i polityczek. Po wrześniowych strajkach w całej Polsce nasze postulaty podpisała większość partii, które zostały wybrane do nowego parlamentu. Jednym z nich było prowadzenie polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki zawarte w najnowszych raportach IPCC. Dalej jednak zostajemy jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych w Europie. Walka z katastrofą klimatyczną nie powinna kończyć się na pustych obietnicach zmniejszenia emisji. TO powinien być dopiero jej początek. Politycy i polityczki: PATRZYMY WAM NA RĘCE.
Zarazem stajemy też przed ważnym wydarzeniem – 6 grudnia odbędzie się 25. szczyt COP w Madrycie, na którym podpisane mogą zostać kolejne umowy międzynarodowe, zakładające sprawiedliwą politykę klimatyczną. Ale co, jeśli dalej nikt nie będzie ich egzekwował? Chcemy, aby każdy polityk i każda polityczka pamiętali, że nie pozwolimy im na zniszczenie naszej przyszłości!
Oprócz tego 29 listopada odbędzie się również Black Friday – szał promocji, który ogarnie wielu mieszkańców naszej planety. Pokaże on doskonale problem produkcji przemysłowej i destrukcyjny wpływ działalności człowieka. Jednak to, że nie pójdziesz tego dnia na zakupy nie rozwiąże problemu katastrofy, z którą się zmierzymy. Do tego potrzebujemy zmian systemowych, dlatego najlepszym, co możesz zrobić w tej sytuacji jest przyjście na nasz protest!
Niech pamiętają, że słowa nam nie wystarczą! Chcemy realnych działań, bo to nasza przyszłość stoi przed wielkim znakiem zapytania! Niech katastrofa klimatyczna będzie priorytetem rządu!
Oto NASZE POSTULATY, do których realizacji zobowiązali się politycy i polityczki:
1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.
Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
2. Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego.
Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów – w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.
3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
4. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
5. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Postulat do mediów:

6. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.
Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.
Już wkrótce więcej szczegółów!

Szczegóły

Data:
29 listopada
Czas:
11:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/559648421452682/

Organizator

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – Częstochowa
Strona internetowa:
www.facebook.com/Młodzieżowy-Strajk-Klimatyczny-Częstochowa-420733915339695/

Miejsce

Plac Władysława Biegańskiego
Plac Władysława Biegańskiego
Częstochowa, śląskie 42-217 Polska
+ Google Map