Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Drenda / Zaskórski / Rachwalik w IRON OXIDE

17 września - godz. 17:00 do 20:00

Drenda / Zaskórski / Rachwalik w IRON OXIDE to wydarzenie kulturalne będące częścią programu 9 edycji festiwalu dekonstrukcji słowa Czytaj!

17.00 – spotkanie z Olgą Drendą – antropolożką, dziennikarką oraz autorką książek takich jak “Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji” i “Wyroby. Pomysłowość wokół nas”

18.30 – wernisaż wystawy Bartosza Zaskórskiego i Marka Rachwalika – “Wiejskie śmieci”

19.00 – Mchy i porosty – Live act
Bartosz Zaskórski jako Mchy i porosty zagra smutną muzykę taneczną.

—————————————————
Olga Drenda – Dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Współautorka polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu i Wybuchowego biletu W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz fragmentów Bukaresztu Małgorzaty Rejmer na język angielski. Mieszka w Mikołowie. Jej pierwsza książka Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników i krytykę literacką. Wyroby. Pomysłowość wokół nas przyniosły Drendzie nominację do Paszportów POLITYKI 2018.
—————————————————
Bartosz Zaskórski / Marek Rachwalik – “Wiejskie śmieci”

Opowieść o sztuce przetrwania w realiach post-apokaliptycznej polskiej wsi po kryzysie nuklearnym w 1993. Z plastikowych zabawek dla dzieci powyżej piątego roku życia, felg samochodowych sprzed 2000 roku oraz niesprawnych kineskopów, dwóch mutantów, Marek i Bartosz, konstruuje narzędzia wojny. Za pomocą nich prowadzą odwieczny konflikt pomiędzy dwoma wsiami – Żytnem i Kłomnicami.

Wystawa będzie składać się z rysunków oraz słuchowiska opowiadającego o zmyślonych wsiach.
—————————————————
Bartosz Zaskórski
ur. 1987. Pochodzi ze wsi Żytno. Rysuje, nagrywa i pisze słuchowiska, tworzy obiekty nawiązujące do horrorów z lat 80. Wystawiał w kraju i za granicą, między innymi w CSW Zamek Ujazdowski, Galerii Piktogram, Galerii Henryk, BWA Bielsko-Biała, BWA Tarnów, BWA Bunkier Sztuki w Krakowie, CAC w Wilnie, Plato w Ostrawie. Jego prace znajdują się w kolekcji CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie oraz kolekcjach prywatnych. W 2018 zorganizował wspólnie z Piotrem Polichtem i Galerią Komputer (Łukasz Radziszewski oraz Szymon Kaniewski) wystawę Klocucha.
Doktorant ASP Kraków, promotor dr hab. prof. ASP Dariusz Vasina.
Jako muzyk działa pod nazwą Mchy i porosty, na ogół gra smutną, taneczną muzykę. Pod tą nazwą wydawał w Recognition Records, Brutaż, Transatlantyk, Kikimora Tapes czy Pointless Geometry. Nakładem wydawnictwa BDTA ukazały się kasety z jego słuchowiskami: Wsie (2015) oraz I tedy okazało się, że umarłem (2016).

https://www.instagram.com/bartoszzaskorski/
https://www.facebook.com/zbaskorski
https://soundcloud.com/bartosz_zaskorski

Marek Rachwalik
ur. 1986. Pochodzi ze wsi Kłomnice. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz uprawianiem metalowej autofotografii. Tematem jego twórczości są wizualne cząstki świata organicznego, lewitujące obiekty 3D, psychodeliczne zjawiska, elementy robotyki, mikroprocesorów, hydraulicznych instalacji, technologii budowy maszyn rolniczych, wiejskiego folkloru (ozdób ogrodowych, rzeźb z opon), a także osobistych doświadczeń, alogiczności i popkultury, groteski oraz artykułów spożywczo-monopolowych. Wystawiał w kraju i za granicą, między innymi w TRAFO w Szczecinie, Bielskiej Galerii BWA, CSW Solvay w Krakowie. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, między innymi w ramach prestiżowego konkursu Bielskiej Jesieni.
Jego prace są w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku i Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. Współpracuje z galerią Stolarska/Krupowicz.

https://www.instagram.com/rachwalikmarek
https://www.facebook.com/pages/category/Artist/Marek-Rachwalik-Malarstwo-406934782727506/

Marek i Bartosz poznali się w 2003 na koncercie zespołu Yattering

Szczegóły

Data:
17 września
Czas:
17:00 do 20:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/522832671862139/

Miejsce

IRON OXIDE
Ul. Komornicka 127, 42-200 Częstochowa Polska + Google Map
Strona internetowa:
www.ironoxide.org