Wszystkie państwa członkowskie Rady Europy zgodziły się, że tak, jak najbardziej należy zwiększyć ich dostępność. Stąd pomysł, żeby w każdym kraju UE odbywały się Europejskie Dni Dziedzictwa.
EDD to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.
Polska włączyła się do akcji w 1993 r. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów tego święta zabytków jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Każdej edycji EDD towarzyszy temat przewodni, którego wybór jest nie lada wyzwaniem – musi on umożliwić organizację atrakcyjnych wydarzeń we wszystkich zakątkach kraju, bez względu na region i bogactwo miejscowej spuścizny kulturowej. Do tej pory EDD odbywały się pod takimi hasłami, jak np.: „Kamienie milowe”, „Tajemnice codzienności”, „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” czy „Niepodległa dla wszystkich”.
Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 odbędą się we wrześniu, ze szczególnym uwzględnieniem 7-8 września oraz 14-15 września, pod hasłem „Szlaki.Sieci.Połączenia”.
Do tej akcji przyłączyło się Muzeum Częstochowskie, które przygotowało specjalny program z tej okazji. Instytucja zaprasza na wycieczki rowerowe z dr. Juliuszem Sętowskim szlakami miejsc związanych z przemysłem częstochowskim XIX–XX wieku. I tak:
7.09, godz. 10.00 – Szlakiem budynków fabrycznych (zbiórka przy Ratuszu)
8.09, godz. 10.00 – Szlakiem zabudowań mieszkalnych – robotniczych i właścicieli fabryk (zbiórka przy Ratuszu)
W razie niepogody uczestnicy obejrzą prezentacje multimedialne w Ratuszu.
W ofercie jest też spacer z dr Ewą Kaczmarzyk i Elżbietą Janik z Działu Przyrody naszego muzeum (zbiórka przy Pawilonie Wystawowym), który zaplanowano 14 września o godz. 12, a jego tematami będą „Drzewa, pomniki przyrody w parkach podjasnogórskich„. Symboliczna złotówka od osoby to cały koszt uczestnictwa.