PIĄTEK - 23 PaździernikaSOBOTA - 24 PaździernikaNIEDZIELA - 25 Października
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Fałsz – Premiera

05 września - godz. 19:00 do 20:30

Prapremiera polska
FAŁSZ (Vals)
Lot Vekemans, przekład – Ryszard Turczyn,
reżyseria, kostiumy – André Hübner-Ochodlo,
muzyka – Adam Żuchowski, scenografia –
André Hübner-Ochodlo, Stanisław Kulczyk
Obsada: Kat – Iwona Chołuj, Sis – Teresa Dzielska,
Gé – Maciej Półtorak

Co wydarzyło się w nocy, podczas powrotu samochodem z rodzinnego przyjęcia? Sis, celebrytka i znana moderatorka telewizyjna, wraz z siostrą, Kat, uznaną aktorką dramatyczną (choć obecnie trochę zapomnianą), siedzą w policyjnej celi, oskarżone o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczkę z miejsca zdarzenia.
W spektaklu André Hübnera-Ochodlo miejsce, w którym rozgrywa się akcja, jest symboliczne, to uniwersalna, metaforyczna przestrzeń.
To, co najważniejsze, rozgrywa się między dwiema bohaterkami dramatu. W zamknięciu, izolacji, gdzie rozmywają się kategorie „prawda” i „fałsz”, kobiety rozpoczynają rozrachunek życia, dotykający boleśnie takich pojęć egzystencjalnych jak: sumienie, zbrodnia, wina i kara. W psychologicznej rozgrywce siłę stanowią słowa. Im dalej w próbie dociekania prawdy, tym ciemniej…
Między Kat a Sis dokonuje się bolesna wiwisekcja uczuć. Padają wzajemne oskarżenia, na światło dzienne wychodzą traumy dzieciństwa, wzajemna zazdrość i brak zrozumienia.
Gdy nagle w celi pojawia się Gé – świadek wypadku – wydarzenia feralnej nocy zdają się wyjaśniać. Pozostaje tylko pytanie: Na ile wiarygodny jest ten obcy? Kim jest: naukowcem, filozofem, kloszardem? Jaką wiedzą dysponuje? Czy można mu ufać? I dlaczego swoją opowieść wygłasza wprost do kamery umieszczonej przy suficie celi? Może więc jesteśmy świadkami jakiegoś obłędnego talk-show?

Sztuka Vekemans zachwyca językiem i mistrzowsko napisanymi dialogami. Intryguje. Autorka wkrada się w głąb ludzkiej duszy, opowiadając o naszych pragnieniach i słabościach, skomplikowanej naturze ludzkich zachowań i wzajemnych relacji, o wyborach i emocjach, które nie zawsze są oczywiste.
Ten spektakl stawia wiele pytań widzowi. Nie ma na nie gotowych odpowiedzi. Każdy musi sam je odnaleźć.

Dramat „Vals” miał światową prapremierę w 2013 roku w Gandawie, a w 2014 roku otrzymał nagrodę Królewskiej Akademii Języka i Kultury Niderlandzkiej jako najlepszy dramat roku. Tekst w mistrzowski sposób kontynuuje dramaturgię Harolda Pintera i Jeana-Paula Sartre’a. Autorka dramatu – Lot Vekemans – jest zaliczana do wschodzących gwiazd współczesnej dramaturgii. Zebrała również bardzo pochlebne recenzje za opublikowaną w 2016 roku powieść „Ślubna sukienka z Warszawy”.

Zapraszamy 26 czerwca (piątek) na spektakl przedpremierowy. Tylko jeden pokaz przed wakacjami!

Premiera w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – 5 IX 2020

Premiera w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie – 30 VIII 2020

Spektakl powstaje w koprodukcji z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.
Prawami do Sztuki dysponuje

Plakat: Piotr Dłubak, grafika: Jacek Krasucki

Szczegóły

Data:
05 września
Czas:
19:00 do 20:30
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/604414940263413/

Miejsce

Teatr im. Adama Mickiewicza
Kilińskiego 15
Częstochowa, śląskie 42-200 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.teatr-mickiewicza.pl/