PIĄTEK - 22 PaździernikaSOBOTA - 23 PaździernikaNIEDZIELA - 24 Października
Festiwal Smaku - MENU
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

III USk Częstochowa & dwie wystawy USk

23 października - godz. 13:00 do 24 października - godz. 16:00

23-24 października 2021 – III Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2021– Stary Rynek oraz dwie wystawy:
– Ogólnopolska wystawa grupy Urban Sketchers Poland, wernisaż, sobota, godz. 18.00, Kawiarnia Alternatywa 21
– „Wokół częstochowskiego ratusza”, Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz, wernisaż, niedziela, godz. 15.00
Urban sketching to integracyjne zjawisko artystyczno-społeczne zapoczątkowane w 2007 r. przez dziennikarza Gabriela Campanario. Jego źródeł można upatrywać w artystycznych plenerach miejskich, choć bliżej mu do działań typu flash mob. W meetingach USk ważne jest artystyczne spotkanie ludzi, których łączy pasja rysowania na żywo, analiza otaczającej rzeczywistości. Urban Sketchers to stowarzyszenie międzynarodowe, mające na celu szerzenie artystycznych, historycznych i edukacyjnych wartości wynikających z rysowania miejskich lokalizacji, promowanie swoich działań oraz łącznie ludzi na całym świecie, którzy rysują na żywo, w miejscach gdzie żyją, do jakich podróżują. W wielu ich pracach dostrzegamy zacięcie reporteskie; w innych subiektywną próbę odtworzenia atmosfery miejsca i samego meetingu USk.
Rysownicy (niekoniecznie tylko artyści – wszyscy ci, którzy chcą zmierzyć się z przestrzenią miasta) zwołują się w jednym miejscu, aby wspólnie tworzyć, a potem publikują efekty tych spotkań w serwisach społecznościowych lub pokazują swoje dokonania na wystawach USk. Takie też spotkanie odbędzie się na Starym Rynku w Częstochowie 23 i 24 października. Natomiast 23.10.21 będzie się można przekonać jak miłośnicy USk widzą inne miasta Polski. W Kawiarni Alternatywa 21 odbędzie się wernisaż Ogólnopolskiej wystawy grupy Urban Sketchers Poland. Dzień później uczestnicy częstochowskiego USk będą mogli okazję zaprezentować swoje najciekawsze prace w muzeum Stary Ratusz.
W sprawie noclegów prosimy o kontakt z Anitą Grobelak 603 36 32 18 lub poprzez facebooka.
GRAFIK:
1) SOBOTA – 23.10.21 – od 13.00 do 18.00 – Usk na Starym Rynku w Częstochowie. Gości nas kawiarnia Alternatywa 21 prowadzona przez Spółdzielnię Socjalną „Jasne, że Alternatywa 21” i Fundację Oczami Brata.
Budynek przeszklony ze wszystkich stron na świeżo zrewitalizowanym Starym Rynku w Częstochowie, gdzie latem otwarto nowy oddział Muzeum Częstochowskiego – Stary Ratusz, a wokół rozmieszczono rzeźby balansujące Jerzego Kędziory będzie dla nas ostoją w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Kawiarnia zapewni nam napoje, kawę, herbatę oraz obiad. https://www.facebook.com/KawiarniaAlternatywa21
Po rewitalizacji ta przestrzeni Częstochowy wydaje się wdzięcznym obiektem artystycznych obserwacji samego obiektu muzealnego i pomieszczonych w Starym Ratuszu artefaktów; okolicznych kamienic; bryły architektonicznej kościoła św. Zygmunta; placu wokół ratusza z fonanną i rzeźbami balansującymi Jerzego Kędziory. Proszę zobczyć sobie zdjęcia https://www.facebook.com/…/pcb…/4461099973910483/
Wizyta w Muzeum Częstochowskim – Stary Ratusz – https://www.facebook.com/MuzeumCzestochowskie/videos/366035958589395
2) SOBOTA – 23.10.21 – Ogólnopolska wystawa grupy Urban Sketchers Poland, godz. 18.00, Kawiarnia Alternatywa 21, Stary Rynek.
Po wernisażu trochę muzyki – Sylwia Śmietana – recital.
Ogólnopolska wystawa grupy Urban Sketchers Poland to pokłosie pomysłu Justyny Wojnowskiej z Poznania, do realizacji którego przyłączyli się: Dorota Pindur z Wrocławia i Grzegorz Kmita – Patyczak z Poznania.
W ubiegłym roku I Ogólnopolska wystawa grupy Urban Sketchers Poland prezentowana była na poznańskim Festiwalu Żupańskiego. W tym roku II Ogólnopolską wystawę grupy Urban Sketchers Poland można było oglądfać na kolejnej edycji Festiwalu Żupańskiego, a później w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu. Każdorazowo ekspozycji towarzyszyły meetingi USk. W Częstochowie, na Starym Rynku, w Alternatywie 21 zobaczymy ponad 120 prac USk autorów z różnych miast Polski. Część z nich zapewne oglądaliście już na https://www.facebook.com/urbansketcherspoland, czy https://www.facebook.com/groups/uskpoland, gdzie miłośnicy gatunku publikują swoje prace i informują o kolejnych meetingach USk.
3) NIEDZIELA – 24.10.21 – od 10.00 do 13.00/14.00 – USk na Starym Rynku w Częstochowie.
13.00/14.00-15.00 – przerwa obiadowa i instalowanie wystawy po częstochowskim USk w muzeum Stary Ratusz
4) NIEDZIELA – 24.10.21 – 15.00 – wernisaż wystawy „Wokół częstochowskiego ratusza”, Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz, Częstochowa, Stary Rynek
Na wystawie zostaną zaprezentowane najciekawsze prace, które powstawały w czasie I, II i III Urban Sketchers meeting in Częstochowa.
Pierwszy meeting USk w Częstochowie odbył się pod egidą Grupy artystycznej ATINA, Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” i StowarzyszeniaYes, I can w 2018 roku; kolejny – Grupy artystycznej ATINA, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie i Stowarzysza Yes, I can (wystawa w Galerii ZWIASTUN) w 2019 roku. Organizatorami tegorocznego spotkania USk i wystaw są: Grupa artystyczna ATINA, Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz, Grupa Urban Sketchers Poland, Fundacja Oczami Brata i Spółdzielnia Socjalna Jasne, że Alternatywa 21.

Szczegóły

Start:
23 października - godz. 13:00
Koniec:
24 października - godz. 16:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/383016243360994

Miejsce wydarzenia

Stary Rynek, Częstochowa
Stary Rynek, Częstochowa
Częstochowa,
+ Google Map