PIĄTEK - 30 PaździernikaSOBOTA - 31 PaździernikaNIEDZIELA - 1 Listopada
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Inauguracja 76. Sezonu Artystycznego – KONCERT JUBILEUSZOWY

18 września - godz. 19:00

Inauguracja 76. Sezonu Artystycznego 2020/2021
KONCERT JUBILEUSZOWY – 75 lat Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Janusz Siadlak – przygotowanie chóru
Ewa Biegas – sopran
Robert Gierlach – baryton
Mariusz Patyra – skrzypce

Adam Klocek – dyrygent


Wojciech Kilar – Orawa
Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Antonín Dvořák – Te Deum op. 103

Andrzej Sułek – prowadzenie koncertu


Uroczysty koncert pierwotnie zaplanowany jako kulminacja świętowania Jubileuszu 75 lat istnienia Filharmonii w Częstochowie w związku z epidemią nie mógł się odbyć w tamtym terminie. I choć 18 września 2020 zainaugurujemy już nowy sezon artystyczny, to z pewnością będzie to dobry moment by uczcić nasz Jubileusz. 

Na program wydarzenia złożą się utwory związane z samą Filharmonią, ale także z naszym Miastem. Oczywistym wyborem był koncert skrzypcowy polskiego kompozytora, bo za patrona mamy urodzonego w Częstochowie wirtuoza skrzypiec, Bronisława Hubermana. I tak usłyszymy II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego, często wykonywany i zarejestrowany na płycie przez Hubermana. Jego wykonawcą będzie Mariusz Patyra, nazywany polskim Paganinim, wybitny skrzypek, którego pierwszy raz podziwialiśmy w 2003 roku podczas koncertu zatytułowanego „Wielkie talenty, wielkie nadzieje” w ramach IV Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. W 2018 roku powrócił na Festiwal Hubermanowski już z recitalem mistrzowskim, a teraz uświetni Jubileusz 75-lecia Filharmonii. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Wieczór jubileuszowy rozpocznie się poematem symfonicznym „Orawa” Wojciecha Kilara, gdyż ten wybitny twórca związany był z naszym miastem szczególnym sentymentem, niejednokrotnie podkreślanym podczas wizyt na Jasnej Górze. Przypomnijmy, że Filharmonicy Częstochowscy pod batutą Adama Klocka byli wykonawcami słynnego „Exodusu” Wojciecha Kilara podczas koncertu jubileuszowego z okazji 80-tej rocznicy urodzin Mistrza. W wykonaniu obu zespołów artystycznych Filharmonii: Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, oraz solistów – sopranistki Ewy Biegas i barytona Roberta Gierlacha, zabrzmi podniosłe „Te Deum” Antonína Dvořáka, podkreślające uroczysty dla Filharmonii moment, a także charakter miasta Częstochowy.   

Koncertowi towarzyszy wystawa fotograficzna „XX-wieczne afisze koncertowe Filharmonii Częstochowskiej”

Koncert przeniesiony z dnia 20 marca 2020 roku. Bilety zachowują swoją ważność.

W związku z utrzymywaniem się obowiązywania zasad organizacji imprez kulturalnych uwzględniających rygory sanitarne związane z zagrożeniem COVID-19, informujemy że zakupione przez Państwa miejsca na koncerty przekładane z wcześniejszych terminów (dotyczy zwłaszcza Koncertu Jubileuszowego) mogą ulec zmianie i nie pokrywać się z tymi, które widnieją na Państwa biletach. W zajmowaniu odpowiednich miejsc pomoże Państwu wykwalifikowana obsługa.

Z wymienionych powodów unieważnić musimy także wysłane wcześniej jubileuszowe zaproszenia.
Szczegółowe warunki uczestnictwa w ofercie Filharmonii w czasie zagrożenia COVID -19 będą wkrótce udostępnione w stosownym regulaminie.

Za wszelkie niedogodności przepraszamy i liczymy na Państwa wyrozumiałość

Miejsce

Filharmonia Częstochowska
Wilsona 16
Częstochowa, śląskie 42-202 Polska
+ Google Map
Telefon:
34 324 42 30
Strona internetowa:
https://www.filharmonia.com.pl/