PIĄTEK - 17 WrześniaSOBOTA - 18 WrześniaNIEDZIELA - 19 Września
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Inauguracja 77. Sezonu Artystycznego 2021/2022

17 września - godz. 19:00

Inauguracja 77. sezonu artystycznego 2021/2022, podczas której Sali Koncertowej Filharmonii Częstochowskiej zostanie nadane imię Wojciecha Kilara.
Uroczystość uświetni występ Petera Jablonskiego, światowej renomy pianisty, któremu Wojciech Kilar dedykował i powierzył do prawykonania I Koncert fortepianowy. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Usłyszymy także Veni Creator Wojciecha Kilara z udziałem Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. W repertuarze wieczoru znajdzie się również po raz pierwszy wykonywana kompozycja Anioły i Demony autorstwa dyrektora Filharmonii Śląskiej Adama Wesołowskiego.
🎟 Bilety dostępne w kasie i na stronie www https://bit.ly/Inauguracja77
Peter Jablonski to wielokrotnie nagradzany szwedzki pianista cieszący się międzynarodowym uznaniem. Odkryty przez Claudio Abbado i Vladimira Ashkenazy’ego, jako siedemnastolatek podpisał kontrakt z wytwórnią Decca. Występował, współpracował i nagrywał z wieloma czołowymi orkiestrami i dyrygentami na świecie.
Kompozytorzy, z którymi współpracował Peter Jablonski to Witold Lutosławski, Arvo Pärt I Wojciech Kilra. Dla niego specjalnie komponowali swoje utwory, a także jemu je dedykowali. Tak było m.in. z Koncertem fortepianowym Wojciecha Kilara, za który za prawykonanie którego pianista otrzymał nagrodę Orfeusza podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień” w 1997. Peter Jablonski pozostaje zwolennikiem współczesnych kompozytorów i regularnie dokonuje światowych prawykonań kolejnych utworów, także tych zaniedbanych przez historię muzyki.
Peter Jablonski jest laureatem medalu Litteris et Artibus za zasługi dla kultury, przyznanego mu przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Jest także zwycięzcą prestiżowej nagrody Årets Svensk i Världen (Międzynarodowa Szwedzka Osobowość Roku), otrzymując ją przed ABBĄ i Astrid Lindgren.

Szczegóły

Data:
17 września
Czas:
19:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/570775170773713

Miejsce

Filharmonia Częstochowska
Wilsona 16
Częstochowa, śląskie 42-202 Polska
+ Google Map
Telefon:
34 324 42 30
Strona internetowa:
https://www.filharmonia.com.pl/