PIĄTEK - 3 LutegoSOBOTA - 4 LutegoNIEDZIELA - 5 LutegoDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIA
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jego portret. Koncert Włodzimierza Nahornego

12 listopada, 2022 - godz. 18:00

Utwór „Jej portret” to z pewnością jedna z najważniejszych polskich piosenek lat osiemdziesiątych. Powstała jako utwór instrumentalny, skomponowany przez Włodzimierza Nahornego, ale przed X Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 zadecydowano o dodaniu do muzyki tekstu i znalezieniu wokalisty. Artyści, którzy ostatecznie współtworzyli „Jej portret”: Włodzimierz Nahorny – kompozytor, Jonasz Kofta – autor tekstu oraz Bogusław Mec – wokalista, stanowili doskonałe trio, a ostatecznie piosenka wygrała festiwal i na stałe weszła do kanonu polskiej piosenki rozrywkowej. Nic dziwnego zatem, że tytuł koncertu urodzinowego twórcy, Włodzimierza Nahornego, nawiązuje do tytułu tego utworu.

„JEGO PORTRET”
Koncert Włodzimierza Nahornego – 12 listopada 2022 o godz. 18.00 w sali kina OKF Iluzja – będzie kumulacją okoliczności jubileuszowo-urodzinowych. Do rocznicy 80. urodzin kompozytora oraz 50. urodzin kompozycji „Jej portret” dołączy świętowanie 45. urodzin Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Podczas koncertu zabrzmią najważniejsze utwory kompozytora, które Włodzimierz Nahorny wykona w towarzystwie Nuli Stankiewicz (śpiew), Janusza Strobla (gitara), Pawła Pańty (kontrabas) i Sebastiana Frankiewicza (perkusja).

Włodzimierz Nahorny to pianista, saksofonista, kompozytor i aranżer, urodzony 5 listopada 1941 w Radzyniu Podlaskim. To także znakomity pedagog. W swoim dorobku kompozytorskim ma zarówno ambitne jazzowe produkcje, jak i przeboje muzyki popularnej. Nahorny to multiinstrumentalista, odnajdujący się właściwie we wszystkich gatunkach muzycznych. Artysta jest kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej, często przez krytyków nazywany Chopinem jazzu. Jego muzyka to poezja, a jego życiorys i dokonania to niemal cała historia polskiego jazzu.

Informacje o biletach/wejściówkach – wkrótce. 

Szczegóły

Data:
12 listopada, 2022
Godzina:
18:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/2054856701373608

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Aleja Najswietszej Marii Panny 64, 42-217 Częstochowa
Częstochowa, śląskie 42-217 Polska
+ Google Map
Telefon:
34 324 60 57
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia