PIĄTEK - 1 GrudniaSOBOTA - 2 GrudniaNIEDZIELA - 3 GrudniaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIA
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jubileusz LABORATORIUM koncert Andrzejkowy

30 listopada - godz. 19:00

𝐋𝐀𝐁𝐎𝐑𝐀𝐓𝐎𝐑𝐈𝐔𝐌, 𝐥𝐞𝐠𝐞𝐧𝐝𝐚 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐣𝐚𝐳𝐳-𝐫𝐨𝐜𝐤𝐚, 𝐨𝐝 𝐩𝐨𝐧𝐚𝐝 𝟓𝟎 𝐥𝐚𝐭 𝐳𝐚𝐜𝐡𝐰𝐲𝐜𝐚 𝐧𝐚 𝐬𝐜𝐞𝐧𝐚𝐜𝐡 𝐤𝐫𝐚𝐣𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡 𝐢 𝐳𝐚𝐠𝐫𝐚𝐧𝐢𝐜𝐳𝐧𝐲𝐜𝐡. 𝐏𝐨𝐝𝐜𝐳𝐚𝐬 𝐊𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭𝐮 𝐀𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐤𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚̨𝐩𝐢 𝐳 𝐭𝐨𝐰𝐚𝐫𝐳𝐲𝐬𝐳𝐞𝐧𝐢𝐞𝐦 𝐎𝐫𝐤𝐢𝐞𝐬𝐭𝐫𝐲 𝐒𝐲𝐦𝐟𝐨𝐧𝐢𝐜𝐳𝐧𝐞𝐣 𝐅𝐢𝐥𝐡𝐚𝐫𝐦𝐨𝐧𝐢𝐢 𝐂𝐳𝐞̨𝐬𝐭𝐨𝐜𝐡𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐩𝐨𝐝 𝐝𝐲𝐫𝐞𝐤𝐜𝐣𝐚̨ 𝐀𝐝𝐚𝐦𝐚 𝐊𝐥𝐨𝐜𝐤𝐚

Grupa Laboratorium powstała w 1970 roku. Zespół założyli Janusz Grzywacz, Mietek Górka i Marek Stryszowski, a po chwili skład uzupełnili flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Od tej chwili zaczęła się półprofesjonalna, a później profesjonalna kariera zespołu.

Na festiwalach „posypały” się nagrody i wyróżnienia. Zespół wygrał krakowską Gitariadę, festiwal Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu oraz został laureatem jakże ważnego festiwalu Jazz nad Odrą (1972 – II miejsce, 1973 – I miejsce).
Laboratorium zaczęło otrzymywać bardzo poważne propozycje fonograficzne i koncertowe. Już na pierwszej płycie z cyklu Biały Kruk Czarnego Krążka gościnnie zagrał Zbigniew Seifert. Po nawiązaniu współpracy ze szwajcarską firmą impresaryjną i fonograficzną Face Music, ilość koncertów festiwalowych i klubowych znacznie wzrosła. W 1976 roku Marek Stryszowski zostaje laureatem Grand Prix oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie. W efekcie wraz z zespołem zostaje zaproszony przez hinduskiego organizatora na festiwale Jazz Yatra w Bombaju, Kalkuta Jazz Festiwal oraz klika dodatkowych koncertów w Indiach.
Wspaniałą opinię o „Laborce” wyraził jeden z najbardziej uznanych dziennikarzy oraz propagator muzyki jazzowej Willis Conover z Głosu Ameryki, który stwierdził w jednym z wywiadów, że Laboratorium to najlepszy zespół jazz-rockowy w Europie. I za taki był uznawany przez fanów i większość krytyków zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Generalnie cała dekada lat 70., aż do zawieszenia działalności w roku 1988, to niekończące się trasy koncertowe Laboratorium, a także kolejne wydawnictwa płytowe (9 płyt LP).

Impulsem do wznowienia działalności zespołu było wydanie 10-cio płytowego box-u (CD) pn. „Laboratorium Antology 1971 – 1988 Nagrania wszystkie, no… prawie wszystkie”.
Ogromne zainteresowanie towarzyszące temu wydarzeniu i liczne „namowy” fanów i organizatorów koncertów doprowadziło do drugiego życia grupy Laboratorium.
I, jak za dawnych lat, „Laborka” znów zaczęła grać…

O ile skład zespołu w 50-letniej karierze Laboratorium zmieniał się, o tyle filarami zespołu od początku powstania do dnia dzisiejszego są Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski.

Szczegóły

Data:
30 listopada
Godzina:
19:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/1298650357681858

Miejsce wydarzenia

Filharmonia Częstochowska
Wilsona 16
Częstochowa, śląskie 42-202 Polska
+ Google Map
Phone
34 324 42 30
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia