PIĄTEK - 19 KwietniaSOBOTA - 20 KwietniaNIEDZIELA - 21 KwietniaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIAJuwenalia Częstochowa 2024 PROGRAM
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert Pasyjny

24 marca - godz. 16:00

Kościół św. Stanisława Kostki w Częstochowie

Wystąpią:
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Janusz Siadlak – przygotowanie chóru
Tomasz Kulisiewicz – skrzypce
Alicja Miruk-Mirska – skrzypce
Tomasz Ptak – altówka
Adam Klocek – wiolonczela, dyrygent
ks. Grzegorz Borowik – recytacje

W programie:
Joseph Haydn – Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu op. 51

𝟕 𝐨𝐬𝐭𝐚𝐭𝐧𝐢𝐜𝐡 𝐬ł𝐨́𝐰 𝐂𝐡𝐫𝐲𝐬𝐭𝐮𝐬𝐚 𝐧𝐚 𝐊𝐫𝐳𝐲𝐳̇𝐮 Josepha Haydna to kompozycja, której historia powstania zaczyna się w 1786 roku w andaluzyjskim Kadyksie na krańcach Hiszpanii. Tamtejszy duchowny, Don José Sáenz de Santa María, zwraca się do Haydna z propozycją napisania utworu instrumentalnego. Kompozycja miała w Wielki Piątek towarzyszyć rozważaniom ewangelicznych scen śmierci Chrystusa. Pomysł nie był nowy – siedem ostatnich wypowiedzi Jezusa umierającego na Krzyżu było już wtedy częstym tematem homilii i rozważań teologicznych, ale także muzycznych opracowań.
Z trudnym, bo niezwykle emocjonalnym materiałem mierzyli się wcześniej Schütz, Pergolesi czy Graupner, jednak opracowanie Haydna wyróżnia się na ich tle. Austriacki kompozytor stworzył dzieło niekonwencjonalne, głównie za sprawą niespotykanej do tej pory rozpiętości tonalnej.
Intersującym zabiegiem było też zrezygnowanie z, wydawałoby najbardziej pasującej do tematyki, formy oratoryjnej. Haydn podejmuje wyzwanie opisania krótkich, ale bardzo plastycznych scen tylko za pomocą muzyki instrumentalnej. Słowne komentarze pojawiają się jedynie pomiędzy częściami.
Utwór stał się niezwykle popularny i często opracowywany samodzielnie przez dyrygentów na różne zespoły wykonawcze. Haydn wiedząc o tym „własnym życiu” partytury i niejednokrotnie przyjmując z uznaniem powstałe transkrypcje (był obecny na wykonaniu „Siedmiu słów” w wersji chóralnej) z czasem sam przygotował kilka opracowań.
W Kościele św. Stanisława Kostki w Częstochowie dzieło usłyszymy w wykonaniu filharmoników częstochowskich, chóru i kwartetu smyczkowego 🎻

Szczegóły

Data:
24 marca
Godzina:
16:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/296379159857928

Miejsce wydarzenia

Kościół Rzymskokatolicki p.w. św. Stanisława Kostki w Częstochowie
Generała Mieczysława Dąbkowskiego 42, 42-217 Częstochowa + Google Map