PIĄTEK - 18 CzerwcaSOBOTA - 19 CzerwcaNIEDZIELA - 20 Czerwca
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

LENA PIĘKNIEWSKA – koncert 15.06.2021

15 czerwca - godz. 19:00 do 21:00

LENA PIĘKNIEWSKA z towarzyszeniem muzyków i aktorów częstochowskiego Teatru.
„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” – wiersze Zuzanny Ginczanki oraz młodych poetów z getta.
W koncercie gościnny udział wezmą: Agnieszka Łopacka i Waldemar Cudzik, którzy przeczytają wiersze wspaniałej i niezapomnianej IRIT AMIEL ❤
Premiera: 15 czerwca 2021 r.
Bilety: 30 i 25 zł, zarezerwuj online: www.teatr-mickiewicza.pl
Kilka słów o wydarzeniu:
„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to projekt muzyczny będący owocem (przypadkowego) spotkania Leny Piękniewskiej (pieśniarki i aktorki) z Pawłem Skorupką (kompozytorem i aranżerem). Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza „Marzenie”. Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, utwór ten został z czasem symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz w wieku lat czternastu, jednak jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu.
Twórczość młodych poetów z getta okazała się zaskakująco obfita, jej selekcja nie była łatwa. Wyznacznikiem w doborze materiału stał się rytm poezji, ale też – jak podpowiadała moc „Marzenia” Abramka Koplowicza – nadzieja, jaką niesie słowo.
Autorzy projektu, oprócz wspomnianych wcześniej wierszy Koplowicza, wybrali utwory literackie Zuzanny Ginczanki, Abrahama Cytryna, i Janki Hescheles. Na podstawie tych tekstów podjęto próbę stworzenia dzieła muzycznego opartego na niesłabnącej nadziei. W wielu utworach to się udało, ale nie zawsze było to możliwe – w poruszającym liście „Do Mamusi” jedenastoletniej Janki Hescheles czy w „Zmienności ducha” Cytryna próżno szukać wiary w dotarcie do Ziemi Obiecanej.
Zobacz trailer:
https://vimeo.com/277088610/f9b7f63377

Szczegóły

Data:
15 czerwca
Czas:
19:00 do 21:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1413555135665506/

Miejsce

Teatr im. Adama Mickiewicza
Kilińskiego 15
Częstochowa, śląskie 42-200 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.teatr-mickiewicza.pl/