PIĄTEK - 31 MarcaSOBOTA - 1 KwietniaNIEDZIELA - 2 KwietniaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIA
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Madagaskar -TEATR PAPAHEMA

10 marca - godz. 19:00

Horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia. Madagaskar – egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki. Niespełniony sen Polaków o kolonialnym imperium. Francja była niegdyś gotowa odstąpić Polsce swoją kolonię, pod warunkiem, że Polska wyśle tam wszystkich Żydów z Europy.

Bilety od 55zł | Madagaskar -TEATR PAPAHEMA 

Oferta na tyle kusząca, że nawet rozpoczęto przygotowania… Jednak był już rok 1936, marzenia o koloniach szybko się rozwiały i – pomimo chwytliwego hasła: „Żydzi na Madagaskar” – plan nigdy nie doszedł do skutku. Madagaskar to w spektaklu wyimaginowane zaświaty – dla tych, z którymi nie wiemy, co począć.

To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Nie ma dla nich miejsca w piekle, w nicości, w niebie. Zamknięci w tropikalnej poczekalni, zesłani na wyspę, wciąż czekają. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa.

I wielu innych… Czuwa nad nimi żydowska pramatka, Ewa z początku, z czasu, gdy jeszcze nie istniała wieża Babel. Nasi rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy. Ale czy z Madagaskaru można uciec? Czy pozwolisz im uciec? A może to ty ich tam…?

Tekst: Magdalena Drab Reżyseria: Gosia Dębska Scenografia: Ľudmila Bubánová Muzyka: Ignacy Zalewski Ruch sceniczny: Agnieszka Konopka Multimedia: Maria Porzyc / Tomasz Jóźwin Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk Konsultacje choreograficzne: Monika Kołodziejska / Krystyna Dębicka Obsada: Paulina Moś Helena Radzikowska Paweł Rutkowski Piotr Sierecki Mateusz Trzmiel Marek Węglarski ze specjalnym udziałem Gołdy Tencer i Krystyny Czubówny Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2021” oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. Partnerem spektaklu jest Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku.

 Spektaklowi towarzyszą działania dotyczące realizacji programu edukacyjnego. Projekt zakłada nawiązanie stałej współpracy z nauczycielami oraz uczniami stołecznych i białostockich liceów. Patroni medialni: Radio Nowy Świat, TVP Kultura Patron honorowy programu edukacyjnego: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Współpraca choreograficzna: Movement Direction Magdalena Drab, autorka dramatu pt. „Madagaskar”, została nagrodzona za najlepszy tekst 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl znalazł się w finale Konkursu, pośród 13 najlepszych inscenizacji polskiego dramatu współczesnego.

Szczegóły

Data:
10 marca
Godzina:
19:00
Witryna internetowa:
https://bit.ly/41OyR7w

Miejsce wydarzenia

Teatr im. Adama Mickiewicza
Kilińskiego 15
Częstochowa, śląskie 42-200 Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia