„Menażeria” Waldemara Jarosza – wystawa malarstwa od 9/08/24 w Regionalnym Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie.
Finisaż wystawy i koncert autora 23/08/24 o godz. 20.00
MENAŻERIA WALDEMARA JAROSZA
Obrazy Waldemara Jarosza, koszalińskiego malarza, pedagoga i animatora kultury są rozpoznawalne, bo ich autor konsekwentnie buduje swoista dla siebie kompozycje i z dużą starannością dobiera kolor. „W ponad trzydziestoletnim obcowaniu z paletą, pędzlami i olejnymi pastelami Jarosza fascynowała różnorodna tematyka – marynistyka i pejzaż, architektura i akt, a także autoportrety i zwierzęta. Swoje obrazy, z których część tworzył w technice kolażu, ujmował w cykle – były to między innymi kartki z podróży i koszalińskie podwórka, a od pewnego czasu są to zwierzęta, często wcześniej obecne na malowanych pejzażach lub reportażach z wielu odbywanych w dalekie kraje podróży.
Waldek bawi się kolorem, formą i tematami, mając do rzeczywistości pewien dystans, który sobie wypracował. Śmiało zestawia ze sobą barwy z samych brzegów tęczy, eksperymentując z nimi i ciesząc się ich intensywnością.
Menażeria Waldemara Jarosza to swoiste panopticum, pokazujące świat ludzi i zwierząt w krzywym, bardzo kolorowym i nieco groteskowym zwierciadle. Autoportret autora jest świetną karykaturą, w której malarz celowo przerysowuje niektóre cechy swej osobowości – podkreślając zarówno swoje wady jak i zalety, ukazuje ironiczne i zdystansowane spojrzenie na samego siebie. Kilka innych portretów składających się na część tytułowej Menażerii namalowane zostały w konwencji groteskowej wizualizacji, której efekt podkreśla i wzmacnia nierealna kolorystyka. W ustawionym przez malarza zwierciadle – jak w dawnym gabinecie śmiechu – widzimy dziwne twarze, będące (chyba) swego rodzaju pamfletem wobec naszego gatunku.
Olejne konterfekty zwierząt – kur, kogutów, kaczek i koni – będące efektem ostatnich plenerów – to także zwierzęca parabola, komiczna narracja artysty, poprzez którą pokazuje typowe ludzkie wady – kokieterię (Czy nie jestem piękna?), żądzę władzy (Władca podwórka) i pychę (Maczo).
Jarosz to kolorysta, bawiący się i eksperymentujący z barwami, prezentuje bardzo emocjonalny typ malarstwa, działającego na zmysły – ten rodzaj twórczości znajduje wśród uczniów artysty wielu naśladowców”.
Anna Mosiewicz
Waldemar Jarosz ukończył studia Artystyczne na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Pierwsza ekspozycja jego i prac innych artystów zatytułowana „Wystawa odrzuconych” odbyła się w Małej Zachęcie (1981 r.). Potem były liczne wystawy: Kraków, Cieszyn Czeski, Olsztyn, Stargard Szczeciński, Łódź, Kołobrzeg, Warszawa, Białogard, Tarnowskie Góry i Koszalin, z jakim jest związany od ponad trzydziestu lat.
W. Jarosz brał udział w ekspozycjach z cyklu „Fala” i założonej wraz z kolegami „4 Group”, uczestniczył też w wielu plenerach oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych, łącząc twórczość artystyczną z przekazywaniem swych umiejętności młodzieży oraz działalnością w związkach artystycznych. Znamy go też jako animatora kultury oraz muzyka.