PIĄTEK - 28 StyczniaSOBOTA - 29 StyczniaNIEDZIELA - 30 StyczniaWOŚP Program 2022
  • Dobrze się kłamie – spektakl komediowy Częstochowa 2022
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Motywy żydowskie w muzyce światowej

21 listopada, 2021 - godz. 19:00

„MOTYWY ŻYDOWSKIE W MUZYCE ŚWIATA” koncert muzyki klezmerskiej !!! (Nominacja do Nagrody Muzycznej FRYDERYK 2016 w kategorii ALBUM ROKU Muzyka Folk)

­

Bilety od 65zł – „Motywy żydowskie w muzyce światowej”

­

Darek Wójcik vel Davidek – śpiew (bas) & Szaweł Lipski Klezmer Quartet w składzie Szaweł Lipski – fortepian/ aranżacja Przemek Skałuba – klarnet Andrzej Czapliński – skrzypce Rafał Grząka – akordeon Koncert muzyki klezmerskiej

„Motywy żydowskie w muzyce świata” Darka Wójcika jest efektem wieloletnich doświadczeń i poszukiwań własnej osobowości artystycznej oraz wynikiem jego ogromnej fascynacji kulturą i historią narodu żydowskiego.  Realizując ten projekt artysta porusza się w estetyce bliskiej jego sercu. Przez krytyków i publiczność określany mianem „Artysta Charyzmatyczny”. 

Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce. Owocem fascynacji Darka Wójcika jest pierwsza autorska płyta CD „Shalom Alejchem” nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 r. w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.

Od tego czasu artysta regularnie koncertuje, zachwycając publiczność niezwykle sugestywnym przekazem treści pieśni wykonywanych w języku jidysz i hebrajskim. Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych mu przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera z Gdańska, publicysty, strażnika kultury yiddish, uczestnika Powstania w Getcie Białostockim, który zaszczepił w nim ogromną miłość i szacunek do kultury żydowskiej.

We wrześniu 2015 r. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet dokonał nagrania kolejnej płyty CD z muzyką bliską jego sercu.  Płyta „Motywy żydowskie w muzyce świata” ukazała się w listopadzie 2015 r., a już w styczniu 2016 r. zgłoszona została do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK 2016 w kategorii ALBUM ROKU Muzyka Folk. Zespół Szaweł Lipski Klezmer Quartet tworzą znakomici muzycy młodego pokolenia, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

PROGRAM:

1. Piosenka o złotej krainie & Ajde Jano / Dos lid fun goldenem land & Ajde Jano / The Song of theGolden land & Ajde Jano

2. Tumbalalayke

3. Pod cieniem czereśni / Under the shadow of cherries

4. Lista Schindlera / Schindler’s List

5. As der Rebbe Elimelech  / Kiedy Rebe Elimelech / When the Rebbe Elimelech

6. Hava Nagila / Radujmy się / Let’s rejoice

7. Skrzypka na dachu – wiązanka / Fiddler on the roof – medley – „Tradition” – „Matchmaker” – „If I Were a Rich Man” – „Anatevka” – „Sunrise, Sunset” – „The Bottle Dance”

8. Shabbat Shalom / Spokojnego Szabatu / Peaceful Sabbath

9. Mayn Shtetele Belz & Ronen / Miasteczko Bełz & Ronen / Belz, my little town & Ronen

10. Dona dona

11. Hatikvah / Nadzieja/ The Hope

12. The Time / Czas

13. Du zolst nisht geyn mit keyn anderinke meydelekh / Nie chodż z innymi dziewczynami /Don’t You Dare Go Out with Other Girls

14. Nikodem – żydowski foxtrot / Nicodemus – Jewish foxtrot15. Kazimierz 15. Un za der rebe zingt / A kiedy rebe śpiewa /And When the Rabbi Sings

 

Szczegóły

Data:
21 listopada, 2021
Godzina:
19:00
Strona internetowa:
http://bityl.pl/SDHts

Miejsce wydarzenia

Akademickie Centrum Kultury „Klub Politechnik”
Armii Krajowej 23/25, 42-200 Częstochowa + Google Map