PIĄTEK - 2 CzerwcaSOBOTA - 3 CzerwcaNIEDZIELA - 4 CzerwcaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIASpaceFestival 2023 Częstochowa PROGRAM
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Noc Kupały 2023 – Gromada MIR – Poraj

23 czerwca - godz. 10:00 do 25 czerwca - godz. 15:00

By pamięci naszych Przodków i tradycji czasów przeszłych, wszystkich was do Ognia prosić dziś będziemy. Wielki Ogień rozpalimy, jak to drzewiej się robiło. W kręgu razem tu staniemy, słowem, śpiewem i ofiarą Bogów starych zaprosimy. Słońca moc, czas magiczny, kiedy noc najkrótszą będzie. Pokłon Słońcu złożyć i ofiary w święte ciało Swarożyca kładać, na chwałę Bogów, na chwałę swoją. By prośby w błogosławieństwa się zmieniły i obmyły nas wartkim strumieniem.

W czas cudowny, w kalendarzu największym świętem Słowiańskim będący. Zapraszamy wszystkich Was do wspólnego świętowania na tym samym miejscu co zawsze. Nad brzegiem Warty w jej rozlewisku obrzęd będzie przewidziany, jak i wiele innych aktywności w przeciągu tych kilku dni oraz nocy, które nas czekają.

Garść informacji:

Gdzie?
Masłońskie, gmina poraj, brzeg rozlewiska Warty przy zalewie Poraj. ( Będzie podana dokładna lokalizacja GPS w osobnym poście )

Kiedy?
23-25 czerwca 2023

Sposób rejestracji
Podobnie jak w latach ubiegłych rejestrujemy się poprzez dedykowany formularz. Dopiero jego prawidłowe wypełnienie będzie uznane za dokonanie REZERWACJI miejsca. Od czasu potwierdzenia rejestracji odpowiednim mailem potwierdzającym, macie 7 dni na wniesienie opłaty, która zakończy proces rejestracji. W wyjątkowych wypadkach dopuszczamy po wcześniejszym kontakcie wniesienie opłaty po tym czasie lub na miejscu z zastrzeżeniem, że będzie drożej. Rejestracja oraz potwierdzenie zaksięgowania opłaty będą potwierdzane mailem z tą informacją. Poniżej link do rejestracji.

https://tiny.pl/wb3k8

Pamiętajcie by po rejestracji wyczekiwać na maila potwierdzającego rejestrację, czasami zdarza się tak że trafia on do SPAMU, tam też szukajcie. Jeżeli jednak takiego maila nie dostaliście w przeciągu 3-4 dni, upomnijcie się o niego pisząc na stronę MIRu.

Każdy z was zostanie oznaczony także bransoletką oznaczającą uczestnika święta.

Opłaty
Dla członków Gromady MIR 30 pln
Dla osób z zewnątrz 40 pln
Dzieci i młodzież w przedziale 12-16 10 pln zniżki
Dzieci i młodzież do lat 12. bezpłatnie
Wpłata na miejscu +10pln

Po co opłaty?
Z dwóch powodów. Po pierwsze kwota nie jest wysoka, ale jest „zaporową granicą” dla ludzi, którzy szukają okazji do napicia się w krzakach – słowem ma odstraszyć osoby, które do duchowości rodzimowierczej podchodzą tak trochę mniej poważnie. Po drugie zebrana kwota pozwoli nam pokryć koszta organizacji święta, a niewykorzystana kwota pozostanie do dyspozycji gromady. Wspólnie podejmiemy decyzję na co te środki przeznaczyć.

Niepełnoletni
Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w święcie tylko pod opieką prawnego opiekuna.

Alkohol
Wszystko jest dla ludzi, ale nie dla tych głupich. Osoby pijane nie zostaną dopuszczone do Świętego kręgu, osoby agresywne będą wypraszane. Szczegółowe zasady opiszemy w osobnym poście. Podczas biesiady również bawmy się z głową i bez agresji.

Jedzenie oraz biesiada
W tym roku mamy dla Was okazję zakupu karnetu wyżywienia o Wszebory, która na miejscu będzie szykowała jedzenie dla wszystkich którzy będą takiego pakietu potrzebowali. Czas jaki zaoszczędzicie na przygotowaniu sobie jedzenia będziecie mogli spożytkować na wszystko inne. Poniżej link do rejestracji.

https://tiny.pl/wb3k2

W każdym innym wypadku, wyżywienie na miejscu organizowane jest przez uczestników.

Psiaczki i inne kuny domowe
Jasne, ale w kagańcu i na smyczy. Zwierzaczka zgłosić można podczas rejestracji w formularzu.

Konkursy
Jak wiecie zorganizujemy kilka konkursów, w tym ogłoszony już jakiś czas temu konkurs nalewek. Jeśli macie chęć pomóc lub samodzielnie coś zorganizować – dajcie znać. Jesteśmy otwarci na Wasze zaangażowanie oraz inicjatywy.

OBRZĘD GŁÓWNY
W tym roku postanowiliśmy, ze względu na doświadczenie z lat poprzednich, nikt kto nie zna jak się zachować na obrzędzie Gromady MIR nie wejdzie do świętego kręgu. Także w piątek oraz sobotę, zorganizowane zostaną prelekcje na temat tego jak zachować się w trakcie trwania obrzędu, co można robić a co jest kategorycznie zakazane, czym jest tabu itd….
Informacje na temat tego kiedy i w jakich godzinach będą odbywać się takie prelekcje zostaną podane już za niedługo w osobnych postach. Po takiej prelekcji dostanie odpowiednie oznaczenie na waszych bransoletkach, które poświadczy waszą wiedzę oraz pozwoli na wejście do świętego kręgu w sposób godny oraz nie obrażający nikogo w około jak i Bogów oraz Przodków. Bez uczestniczenia w prelekcji, nie macie prawa wstępu na główny obrzęd.

Miód Pitny na Obrzęd.
Moi Drodzy – pamiętajcie, że to piękne święto tworzymy my wszyscy – każdą przybywająca osoba – w związku z tym serdecznie was prosimy o przywiezienie ze sobą miodów pitnych na obrzęd i biesiadę – zarówno ku uciesze bogom jak i biesiadnikom
Oczywiście – z myślą o biesiadzie po głównym obrzędzie, mile widziane są także wszelkie domowe nalewki oraz domowe jadło, do wspólnego spożywania

Do zobaczenia na miejscu. Niech wam Bogowie darzą!

Grafika: Maksim Sukharev

Szczegóły

Początek:
23 czerwca - godz. 10:00
Koniec:
25 czerwca - godz. 15:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/153088411063766

Miejsce wydarzenia

Masłońskie Natalin
42-360 Masłonskie, Częstochowa, Poland + Google Map