PIĄTEK - 31 MajaSOBOTA - 1 CzerwcaNIEDZIELA - 2 CzerwcaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIAINDUSTRIADA 2024 PROGRAM
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

„Oddychać z i w sztuce! – międzynarodowy plener artystyczny Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA 2024

23 sierpnia - godz. 16:00 do 23:00

- -

23-24 sierpnia 2024 – „Oddychać z i w sztuce!” – międzynarodowy plener artystyczny Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA 2024.

MIEJSCE: Częstochowa, festiwalowa ul. Mielczarskiego.
Link do festiwalowej strony: https://www.facebook.com/FestiwalKulturyAlternatywnej

Temat pleneru, którego komisarzem jest Anita Grobelak z Grupy artystycznej ATINA tylko pozornie wydaje się oczywisty konotując oddech (czyli wdech i wydech) jako funkcję, która zapewnia aż 70% życiowej energii, a prawidłowość całego procesu umożliwia nam usuwanie tego, co zbędne i toksyczne. Oddech jest pierwotnym i niejednokrotnie mistycznym pomostem ducha z ciałem, wnętrza z zewnętrznością, człowieka ze światem. Wpływa na relacje ja z ja oraz z otoczeniem. Uwalnia od stresu i podnosi życiowe wibracje. Bez oddechu nie ma dźwięku, mowy, śpiewu, medytacji oraz komunikacji na różnych poziomach. Świadomy oddech ułatwia znalezienie odpowiedzi na pytanie gdzie jestem, z czym przychodzę i dokąd idę. Prawdopodobnie wielu artystów wyjdzie od mechaniki i fizjologii oddechu by dotrzeć do jego metafizyki; przeanalizuje tegoż głębokość, „zamarcie” w bezdechu, zastanowi się co sprawia, że brakuje im tchu, wstrzymują oddech lub ten oddech łapią; kiedy czują czegoś/kogoś oddech na plecach i jak to właściwie jest… z tym ostatnim tchnieniem… Zaproszeni artyści unaocznią, że piękno możemy wchłaniać wraz z wdechem, bo przecież w ekstatycznych momentach jego przeżywania na chwilę ten oddech wstrzymujemy, jakbyśmy chcieli, by owo piękno pozostało w nas.
Pamiętajmy też, że synonimem „oddechu” jest „tchnienie”. Od tego słowa podchodzi „natchnienie”, a bez natchnienia nie byłoby artysty i sztuki, która stymuluje widza. Toteż już dziś zapraszamy na wernisaż wystawy poplenerowej, którą zaprezentujemy w drugi dzień tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA.

Organizator:
Fundacja Oczami Brata
Partnerzy: Teatr Nowy w Częstochowie
Alternatywa 21
Donator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fudnusz Promocji Kultury Państwowego Funduszu Celowego

- -

Szczegóły

Data:
23 sierpnia
Godzina:
16:00 do 23:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/1116250713026563

Miejsce wydarzenia

ulica Romualda Mielczarskiego 1/3, 42-202 Częstochowa
ulica Romualda Mielczarskiego 1/3, 42-202 Częstochowa + Google Map