PIĄTEK - 19 KwietniaSOBOTA - 20 KwietniaNIEDZIELA - 21 KwietniaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIAJuwenalia Częstochowa 2024 PROGRAM
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Old Breakout – Muzycy legendarnego Breakout w trasie „80a”

28 kwietnia - godz. 18:00

„Old Breakout – Tribute to Nalepa” – muzycy legendarnego Breakoutu, w ramach trasy koncertowej „Old Breakout – 80a”, uświetniającej 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy oraz 80-te urodziny Tadeusza Trzcińskiego.

Bilety od 80zł | Old Breakout – Muzycy legendarnego Breakout w trasie „80a” 

Old Breakout to reaktywacja legendy – muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu Breakout – założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych. W 1970 roku Tadeusz Trzciński, na prośbę Tadeusza Nalepy, kompletuje skład do (jak się okazało) jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego bluesa.

Powstaje przełomowy album „Blues Breakout”, nagrany w składzie: Tadeusz Nalepa – śpiew, gitara, Tadeusz Trzciński -harmonijka ustna, Dariusz Kozakiewicz – gitara, Jerzy Goleniewski – gitara basowa, Józef Hajdasz – perkusja, z tekstami Bogdana Loebla.

Następnie Trzciński nagrywa z Nalepą i Kubasińską jeszcze trzy kolejne wyśmienite płyty: „Mira”, „Karate” i „Ogień” aby w kolejnych latach spełniać się w realizacji dźwięku najważniejszych festiwali (m.in. Sopot, Jazz Jamboree czy Jarocin) i międzynarodowych tras koncertowych największych polskich gwiazd, a także nagłaśnia koncert Raya Charlesa.

W roku 1978 do zespołu Breakout dołącza gitarzysta basowy – Maciej Bogusław Kubicki. Gra w zespole do jego zamknięcia w grudniu 1981 roku. Uczestniczy w kilku zagranicznych turnee, w tym w kilkumiesięcznych trasach koncertowych po Związku Radzieckim. Nagrywa też w ramach Breakoutu utwór „To mój blues” ale płyta z tą kompozycją ukazuje się dopiero w 1988 roku sygnowana już nazwiskiem Tadeusza Nalepy.

W kolejnych latach Kubicki współpracuje także m.in. z Izą Trojanowską, Ireną Jarocką, Feliksem Andrzejczakiem, Jankiem Borysewiczem czy Markiem Surzynem, aby od 2018 roku ponownie cieszyć swoją basówką publiczność Breakoutu w zespole Old Breakout. W 2013 roku, przy okazji Festiwalu „Lep na Bluesa” z Józefowie, dawni Breakouci z różnych okresów twórczości Nalepy, m.in.: T.Trzciński, K.Dłutowski, W.Chróst i J.Hajdasz, za namową K.Pabiasza, postanawiają zlepić projekt upamiętniający muzykę Breakoutu i nagrywają album „Za głosem bluesa idź”.

W 2017r od zespołu odchodzi Pabiasz i wówczas klaruje się najlepszy, grający do tej pory skład Old Breakout. W 2018 roku nagrywają płytę „Tribute to Nalepa & Kubasińska”. W ramach tego projektu współpracują ze sobą członkowie Breakoutu z lat ’70 i ’80: Tadeusz Trzciński, Winicjusz Chróst, Krzysztof Dłutowski, Wojciech Morawski, a także Dariusz Kozakiewicz, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławomir Burakowski, Monika Urlik i kilku innych doskonałych bluesmanów. W 2022 roku, na fali wypełnionych po brzegi sal koncertowych, Old Breakout ponownie zawitał do studia i nagrał kolejny, jubileuszowy album z przebojami Breakoutu i Nalepy, zatutuowany „80a”, uświetniający 80-tą rocznicę urodzin Nalepy i 80-te urodziny Trzcińskiego.

I tak jak w 1988 roku Nalepa nagrał z zespołem Dżem studyjny album „Numero Uno”, tak i teraz do współpracy z Old Breakout zaproszenie przyjął mistrz gitary Jerzy Styczyński (Dżem). W lutym 2024 zespół wydał rewelacyjny dwupłytowy album „Live”, opatrzony 16-stronicową książeczką, z koncertu zarejestrowanego w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy z 3.11.23r. Gościnnie zaśpiewała „Do kogo idziesz” Miruna Chypś a koncert prowadził redaktor Mariusz Szalbierz z kwartalnika Twój Blues. Swoje płyty muzycy podpisują po każdym koncercie na stoisku zespołu. Fanom pragnącym dokonać zakupów rekomendujemy zabranie ze sobą gotówki. Old Breakout intensywnie koncertuje po Polsce i krajach Europy, prezentując trudny do doścignięcia poziom artystyczny, który Publiczność wychodząca z koncertów określa jako „niesamowite uczty muzyczne”. Z wyjątkową dbałością o każdy dźwięk, wirtuozersko wykonuje największe przeboje Breakoutu i Tadeusza Nalepy z lat ’70 i ’80. W składzie: Tadeusz Trzciński (Breakout) – harmonijka ustna Maciej Bogusław Kubicki (Breakout) – gitara basowa Marcin Kołdra – wokal, gitara Sławek Burakowski – gitara Łukasz Biliński – perkusja

Szczegóły

Data:
28 kwietnia
Godzina:
18:00
Witryna internetowa:
https://www.kupbilecik.pl/imprezy/121815/Częstochowa/Old Breakout/?utm_source=pp&utm_medium=377

Miejsce wydarzenia

MDK w Częstochowie
ul. Łukasińskiego 50/68
Częstochowa, śląskie 42-200 Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia