PIĄTEK - 17 WrześniaSOBOTA - 18 WrześniaNIEDZIELA - 19 Września
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Playback. Ága, reż. Milko Lazarov

21 sierpnia - godz. 19:00

Znów zmieniamy klimat. Wracamy do śnieżnych i zimnych krajobrazów, tym razem jednak udajemy się do Jakucji. Tam czeka na nas Nanook i Sedna, żyjący w zupełnie innym świecie.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują jednak ograniczenia sanitarne.
▶︎ Ága
Nanook i Sedna mieszkają samotnie w lodowej krainie gdzieś na północy Jakucji. Wieczorami pod stertą futer starzejąca się para opowiada sobie dawne mity, nieprzystające już do rzeczywistości, w której czyste niebo nad ich głowami przecinają samoloty, gdzie przetrzebiono zwierzęta.
Nad ich małżeńskim życiem unosi się jednak bolesne wspomnienie tytułowej Ági – córki, która przed laty opuściła rodziców i odeszła do miasta. Co między nimi zaszło? Czy istnieje szansa na pojednanie rodziny?
Pytania te powracają, gdy do pary staruszków przyjeżdża na skuterze śnieżnym Chena, młody chłopak, który przyznaje, że widział Ágę w mieście, w leżącym nieopodal zupełnie obcym świecie.
Bułgarski reżyser Milko Lazarow bada dystans między monumentalną naturą – wymuszającą pokorę i budzącą trwogę – a nowoczesnością. W niebanalny sposób prowadzi widzów do końca pięknego mitu, którego nie ma już kto opowiadać. Poza nim czeka nas już tylko wielka pustka. W jej obliczu najcenniejszym skarbem okazuje się umiejętność mądrego współodczuwania…
▶︎ Milko Lazarov
Milko Lazarov to urodzony w 1967 roku bułgarski reżyser i scenarzysta. Studiował pod okiem Władysława Ikonomowa w Narodowej Akademii Filmu i Teatru w Sofii, gdzie następnie został wykładowcą. Do 2013 roku, kiedy na festiwalu w Wenecji pokazał dramat “Alienacja”, tworzył filmy krótkometrażowe i dokumentalne. Lazarov wystąpił też jako aktor w głośnej “Sławie” Kristiny Grozewej i Petara Walczanowa (2006). “Ága” jest jego drugą pełnometrażową fabułą.
▶︎ Playback
Playback to cykl projekcji filmowych w Ośrodku Promocji Kultury w Częstochowie, w ramach którego prezentujemy kino artystyczne.
Wstęp na projekcję jest bezpłatny, jednakże ograniczony reżimem sanitarnym. Dlatego do środka wejdzie tylko ograniczona liczba osób. Przypominamy o przestrzeganiu paru prostych zasad: zasłaniamy usta i nos, dezynfekujemy ręce, utrzymujemy dystans. Szczegóły znajdują się na stronie: gaudemater.pl/wytyczne/
Ága, reż. Milko Lazarov, Bułgaria, Niemcy, Francja 2018 (98 minut)
Więcej na: http://gaudemater.pl/
fot. materiały prasowe Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Szczegóły

Data:
21 sierpnia
Czas:
19:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/971219327000577/

Miejsce

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
Dąbrowskiego 1
Częstochowa, śląskie 42-200 Polska
+ Google Map
Telefon:
34 324 36 38
Strona internetowa:
http://gaudemater.pl/