PIĄTEK - 17 WrześniaSOBOTA - 18 WrześniaNIEDZIELA - 19 Września
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Playback: Epokowy projekt, reż. Carlos M. Quintela

17 lipca - godz. 19:00

Pozostajemy w kręgu kina hiszpańskojęzycznego. Tym razem jednak przenosimy się na ciepłą wyspę – Kubę. Przekonamy się, jak wygląda życie bohaterów, skonfrontowanych z nieudaną realizacją tytułowego epokowego projektu.
Projekcję poprzedzi prelekcja Sławomira Domańskiego. Po pokazie liczymy na dyskusję. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują jednak ograniczenia sanitarne.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
▶︎ Epokowy projekt
Inne, nowoczesne oblicze kubańskiej melancholii ruin – Juragua, upadłe miasto zbudowane od zera w latach 80. przy pierwszej na Kubie elektrowni atomowej, niedokończonej wskutek upadku ZSRR.
Trzy pokolenia Kubańczyków tkwią w niewielkim pracowniczym mieszkaniu. Opiekujący się złotą rybką staruszek Otto, bezrobotny inżynier bez perspektyw Rafael i najmłodszy, opuszczony przez dziewczynę Leo – dziadek, ojciec i syn – zmuszeni są żyć razem.
Dławieni frustracją i brakiem nadziei, nieustannie konfrontowani z przeszłością, szukają w niej punktu zaczepienia. Ich wspomnienia ilustrowane są fragmentami starych reportaży z kubańskiej telewizji, w których propagandowy entuzjazm nadaje atomowemu projektowi niemal erotyczną aurę. Upadek projektu narusza przede wszystkim istotę męskości bohaterów.
Carlos M. Quintela tworzy egzystencjalną metaforę – Kuba od lat znajduje się w sytuacji patowej, a jego rodakom do przetrwania zdaje się wystarczać absurdalny humor wymieszany z tęsknotą za minionym.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
▶︎ Carlos M. Quintela
Carlos M. Quintela urodził się w 1984 roku na Kubie. Studiował tam reżyserię, komunikację i scenariopisarstwo. Podczas studiów realizował pokazywane później i doceniane na festiwalach krótkie metraże. Jego pełnometrażowy debiut The Swimming Pool (2011) znalazł się w programie ponad 20 międzynarodowych festiwali, zdobył nagrodę m.in). na japońskim Nara Film Festival, którego założycielką jest Naomi Kawase. Współscenarzystą debiutu Quinteli był Abel Arcos, z którym kontynuował współpracę przy drugim filmie. Epokowy projekt (2015) jest jego drugim filmem długometrażowym.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
▶︎ Playback
Playback to cykl projekcji filmowych w Ośrodku Promocji Kultury w Częstochowie, w ramach którego prezentujemy kino artystyczne.
Wstęp na projekcję jest bezpłatny, jednakże ograniczony reżimem sanitarnym. Dlatego do środka wejdzie tylko ograniczona liczba osób. Przypominamy o przestrzeganiu paru prostych zasad: zasłaniamy usta i nos, dezynfekujemy ręce, utrzymujemy dystans. Szczegóły znajdują się na stronie: gaudemater.pl/wytyczne/
Epokowy projekt (The Project of the Century / La obra del siglo), reż. Carlos M. Quintela
Argentyna, Kuba, Szwajcaria, Niemcy 2015, 100 min
Więcej na: http://gaudemater.pl/
___
fot. materiały prasowe Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Szczegóły

Data:
17 lipca
Czas:
19:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/554853909067224/

Miejsce

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
częstochowa,
+ Google Map