PIĄTEK - 31 MarcaSOBOTA - 1 KwietniaNIEDZIELA - 2 KwietniaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIA
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Pokaz filmu dokumentalnego „Czas Jaguara – Bitwa o Polskę”

02 marca - godz. 18:00

W czwartek 2 marca o godz. 18.00 zapraszamy do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie (Al. NMP 52) na pokaz nowego filmu dokumentalnego „Czas Jaguara – Bitwa o Polskę”, poświęconego postaci ppor. Stanisława Lisieckiego „Jaguara”, żołnierza Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, jednego z ostatnich żołnierzy podziemia niepodległościowego na ziemi częstochowskiej. Obok projekcji w programie przewidziano także dyskusję z udziałem autorów filmu. Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona)

Ppor. Stanisław Lisiecki ps. „Jaguar” (1908 – 1946) żołnierz niezłomny, podoficer Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódca oddziału szturmowego Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Urodził się 19 kwietnia 1908 r. we wsi Długi Kąt. W latach 1929 – 1931 odbył służbę w 7 Pułku Artylerii Lekkiej w Częstochowie, gdzie ukończył szkołę podoficerską artylerii otrzymując stopień kaprala rezerwy. W sierpniu 1939 r. zmobilizowany w stopniu plutonowego rezerwy do Wojska Polskiego.

W czasie okupacji niemieckiej, od 1941 r. działał w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej. Pełnił m.in. funkcję zastępcy dowódcy oddziału partyzanckiego AK dowodzonego przez ppor. J. Janika „Anioła”, awansując do stopnia starszego sierżanta.
Jesienią 1945 r. został zaprzysiężony na członka Konspiracyjnego Wojska Polskiego, współtworząc siatkę wywiadowczą Komendy Powiatowej KWP (zbierał informacje jako funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej). W czerwcu 1946 r. został mianowany zastępcą dowódcy Oddziału Partyzanckiego SOS kpt. H. Glapińskiego „Klingi”.

Zdekonspirowany przez Urząd Bezpieczeństwa dołączył do leśnej partyzantki. Został dowódcą oddziału szturmowego KWP, który przeprowadził szereg akcji bojowych na terenie ówczesnego powiatu częstochowskiego i lublinieckiego. Poległ 26 sierpnia 1946 r. w obławie zorganizowanej przez siły Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, UB i MO w Borze Zapilskim. W 2020 r. został pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. 

Szczegóły

Data:
02 marca
Godzina:
18:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/505259711823336

Miejsce wydarzenia

Przystanek Historia IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie
al. Najświętszej Maryi Panny 52 , Częstochowa + Google Map