PIĄTEK - 6 PaździernikaSOBOTA - 7 PaździernikaNIEDZIELA - 8 PaździernikaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIA
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Powrót Yana Michalskiego”, spotkanie z autorką książki „Dwa życia Yana” Aleksandrą Plutą

09 września - godz. 18:00

Monografia Aleksandry Pluty „Dwa życia Yana”, to historia życia Jana Majznera-Michalskiego. Książka opowiada niezwykłą, a nieznaną w Polsce historię Yana Michalskiego, urodzonego w 1931 roku w Częstochowie jako Jan Majzner. Po drugiej wojnie światowej wyemigrował on do w Brazylii, gdzie stał się jednym z najważniejszych krytyków teatralnych XX wieku. Historia wojennych losów Yana, odkryta trzydzieści lat po jego śmierci daje nowe spojrzenie na jego brazylijską twórczość.

Spotkanie autorskie poprowadzi: prof. dr hab. Dariusz Kosiński

Książka została wydana we współpracy z konsulatem RP w Kurytybie i jest do nabycia na stronie wydawnictwa: https://www.zywoslowie.pl/ksiegarnia.

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki w cenie 35 zł.

______________________________________________________
Aleksandra Pluta
Jest dziennikarką, pisarką i tłumaczką. Autorką książek: „Dwa życia Yana”, „Na fali historii. Wspomnienia Polaków w Chile” (2009), „Raul Nałęcz-Małachowski. Wspomnienia z dwóch kontynentów” (2011), “Długa podróż w bardzo krótkim czasie. Biografia Andrzeja Bukowińskiego” (2013) oraz „Droga do Rio. Historie polskich emigrantów” (2017). Pasjonatom teatru znana jest napisana przez nią monografia Zenona Ziembińskiego, „Ten piekielny polski akcent. Ziembiński na brazylijskiej scenie” (2015). Jej książki były
publikowane także w Argentynie, Brazylii i Chile. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczona przez MSZ honorowym wyróżnieniem Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

______________________________________________________________
Dariusz Kosiński
Badacz teatralny, profesor w Instytucie Glottodydaktyki Polonistycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2010–2013 dyrektor programowy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, a następnie, do grudnia 2018 roku zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Najważniejsze publikacje: „Polski teatr przemiany” (Wrocław 2007), „Teatra polskie. Historie” (Warszawa, 2010), „Teatra polskie. Rok katastrofy” (Warszawa 2012).
______________________________________________________________
Organizator:
Fundacja Performa
Kuratorka festiwalu: Anna Królica

Współpraca i patronaty medialne:
portal Taniecpolska.pl, CGK, Życie Częstochowy i Powiatu, Orion TV, Twoja Polska Stacja.

Partnerzy:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Adama Mickiewicza, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Stowarzyszenie Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Galeria 4Arte.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Związku Artystów Scen Polskich – Stowarzyszenie.
Festiwal tańca współczesnego „Pamięć miasta” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Projekt dofinansowany ze środków SKE – Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie.
“Pamięć miasta” – spacer performatywny jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historycznych w Polsce.

Szczegóły

Data:
09 września
Godzina:
18:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/143953635375268

Miejsce wydarzenia

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”
Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater"
Częstochowa,
+ Google Map