PIĄTEK - 20 MajaSOBOTA - 21 MajaNIEDZIELA - 22 MajaJuwenalia 2022 - PROGRAM
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Promocja książki Antoniego „Ziuta” Gralaka pt. „Pomiędzy” • Koncert 100nka/Gralak

25 maja - godz. 18:30 do 22:00

Antoni „Ziut” Gralak
w Częstochowie i o Częstochowie

25 maja 2022, godz. 18.30, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, sala kina OKF Iluzja
• Promocja książki Antoniego „Ziuta” Gralaka pt. „Pomiędzy”
Prowadzenie: Piotr Metz; wstęp wolny
• Koncert 100nka/Gralak,
/po przerwie/, bilety 30 ,-

Znakomity trębacz, kompozytor, producent muzyczny, muzyk sesyjny, jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sceny jazzowej. Obecny na scenie od lat 70. XX wieku, współtwórca legendarnych zespołów: Tie Break, Young Power, Free Cooperation, prowadzi autorskie projekty Graal i YeShe. Przez wiele lat mieszkaniec Częstochowy i kreator jej życia artystycznego.
Częstochowa ciekawie objawia się na kartach jego debiutanckiej książki – zbioru opowiadań autobiograficznych pt. ”Pomiędzy”. Jak ocenia Piotr Metz: „(…) najbardziej kompletna w swej bezkompromisowości analiza surrealistycznego zjawiska, jakim w PRL-owskiej rzeczywistości była Jasna Góra ze wszystkimi przybocznościami, historią i uwarunkowaniami.”
Ale nie tylko o miasto u podnóża Jasnej Góry tu chodzi. W książce Antoni „Ziut” Gralak opowiada o swoim dorastaniu, dojrzewaniu, młodości, rockandrollowym życiu, przaśnej rzeczywistości PRL-u oraz o początkach rodzącego się nowego jazzu. To także zakulisowe gawędy opisujące rzeczywistość polskiej awangardy muzycznej lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Opowieści o Tie Breaku i pozostałych formacjach muzycznych, których Gralak był współtwórcą. Napisana wartko, zwięźle, przenikliwe, z lekkością i niezrównanym poczuciem humoru, stanowi przy tym cenny wkład do historii polskiej muzyki.
Książka ilustrowana grafikami autorstwa Doroty Jabłońskiej-Gralak i Jarosława Koziary. Wszystko w starannej i niecodziennej formie edytorskiej i wydawniczej.
Wydawcą „Pomiędzy” jest wydawnictwo TARARARA Jarosława Koziary.
Po przerwie zapraszamy na koncert zespołu 100-nka z Antonim „Ziutem” Gralakiem w składzie.
100-nka istnieje od 2004 roku. Tworzy go trzech muzyków: Adam Stodolski – kontrabas, Tomasz Les – gitara oraz Przemysław Borowiecki – perkusja. Trzem „młodym gniewnym” towarzyszy na scenie Antoni Gralak, jeden z najlepszych polskich trębaczy i legenda polskiego off jazzu. 100nka regularnie koncertuje, współtworzy projekty, nagrywa kolejne albumy i bierze udział w istotnych festiwalach kontynentu. Prezentują nurt współczesnej europejskiej muzyki improwizowanej. Łączą muzykę akustyczną z elektroniką, tradycję z nowoczesnością. Koncert jest promocją płyty „No1”.

Książki i płyty do nabycia w czasie spotkania.

Szczegóły

Data:
25 maja
Godzina:
18:30 do 22:00
https://www.facebook.com/events/1429676330827463

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Aleja Najswietszej Marii Panny 64, 42-217 Częstochowa
Częstochowa, śląskie 42-217 Polska
+ Google Map
Telefon:
34 324 60 57
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia