PIĄTEK - 12 KwietniaSOBOTA - 13 KwietniaNIEDZIELA - 14 KwietniaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIA
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Przybyszewska/ Pająkówna – Spotkanie z Anną Kaszubą-Dębską

21 marca - godz. 19:00

🔹 Już 21 marca o godz. 18.00 spotkamy się z Anną Kaszubą-Dębską, aby porozmawiać o podwójnej biografii – pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, autorki zekranizowanego przez Andrzeja Wajdę dramatu „Sprawa Dantona” i jej matki – malarki Anieli Pająkówny.

🔹 W czerwcu 1899 roku Aniela Pająkówna, obiecująca młoda malarka, poznaje Stanisława Przybyszewskiego. Słynny pisarz wywiera na niej ogromne wrażenie, a owocem ich romansu jest córka – Stachna. Choć pozornie nieistotne, okoliczności narodzin Stachny determinują losy i matki i córki. Dla Anieli rozpoczynają się lata towarzyskiego ostracyzmu, zmagań o zalegalizowanie istnienia Stachny i nadanie jej nazwiska ojca, a także walki o codzienne przetrwanie.

🔹 Anna Kaszuba-Dębska konfrontuje sylwetki obu artystek – ich wychowanie i dojrzewanie do twórczości, życiowe wybory, środowiska, drogi artystyczne i wzajemne oddziaływanie na siebie.
Postać Przybyszewskiego położyła się cieniem nie tylko na losach obu kobiet, ale także na pamięci o nich.

🔹 dr Anna Kaszuba-Dębska – malarka, graficzka, ilustratorka, reżyserka filmów animowanych. Pisarka i biografistka. Znana z instalacji artystycznych wystawianych w przestrzeniach miejskich, między innymi Projektu Szpilki i Projektu Emeryty inspirowanych dziełami Brunona Schulza i Tadeusza Kantora. Autorka książki „Kobiety i Schulz” oraz biografii „Bruno. Epoka genialna” nominowanej do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotna laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, stypendystka ZAiKS-u, laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Od dekady z mężem Łukaszem Dębskim współtworzy Fundację Burza Mózgów, do której celów należą promocja czytelnictwa i sztuki oraz edukacja kulturalna.

🔹 Spotkanie odbędzie się w Filii nr 9 przy ul. Nowowiejskiego 15. Wstęp wolny.

🔹 Spotkanie realizowane w ramach zadania BO nr 326 “Spotkajmy się w bibliotece”. 

Szczegóły

Data:
21 marca
Godzina:
19:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/414358964473727

Miejsce wydarzenia

Biblioteka Publiczna w Częstochowie Filia 9
ul. F. Nowowiejskiego 15, Częstochowa + Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia