PIĄTEK - 5 MarcaSOBOTA - 6 MarcaNIEDZIELA - 7 Marca
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Sylwetki kompozytorów – Juliusz Łuciuk

05 lutego - godz. 19:00

🎧 5 lutego zapraszamy na kolejną premierę na kanale YouTube Filharmonii 📲 Tym razem koncert monograficzny przygotowuje Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod kierownictwem Janusza Siadlaka 🎤Bohaterem koncertu będzie wybitny twórca muzyki religijnej i liryki wokalnej, związany z Częstochową i naszym zespołem artystycznym Juliusz Łuciuk
🧐 Kompozytor, urodzony 1 stycznia 1927 w Brzeźnicy k. Radomska, zmarł 18 października 2020 roku. Syn Andrzeja Łuciuka, częstochowskiego organisty i kompozytora. Absolwent częstochowskich szkół muzycznych.
Początkowo neoklasyk, potem sonorysta, w dojrzałym okresie twórczości Juliusz Łuciuk dążył do syntezy. Wybitny twórca muzyki religijnej i liryki wokalnej (do słów m.in. Gałczyńskiego, Przybosia, ks. Twardowskiego i kard. Wojtyły).
W latach 1947-52 studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem Zdzisława Jachimeckiego. Jednocześnie, w latach 1947-56, odbywał studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie kształcił się w zakresie teorii muzyki u Aleksandra Frączkiewicza (dyplom w 1955), kompozycji pod kierunkiem Stanisława Wiechowicza (dyplom w 1956), a także gry na fortepianie w klasie Sergiusza Nadgryzowskiego i Jana Hoffmana oraz na organach u Józefa Chwedczuka. Swoją edukację muzyczną kontynuował w Paryżu, gdzie w latach 1958-59 studiował kompozycję u Nadii Boulanger i Maxa Deutscha oraz uczestniczył w seminariach Oliviera Messiaena. Od czasu studiów zajmował się wyłącznie twórczością kompozytorską, za którą otrzymał liczne nagrody.
📀 Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod kierownictwem Janusza Siadlaka nagrał w 2018 roku pierwszą monograficzną płytę kompozytora „Juliusz Łuciuk. Choral Works”

Szczegóły

Data:
05 lutego
Czas:
19:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/451851516224979/

Organizator

Filharmonia Częstochowska
Strona internetowa:
https://www.filharmonia.com.pl

Miejsce

ONLINE