PIĄTEK - 17 WrześniaSOBOTA - 18 WrześniaNIEDZIELA - 19 Września
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

To Tu dowiesz się jak edukować poprzez sztukę współczesną

22 czerwca - godz. 17:00 do 19:00

Czy twórczości można się nauczyć? Czy można ją trenować i rozwijać?
Podczas spotkania, realizowanego w formie warsztatowej, przybliżone zostaną przykłady metod i narzędzi, które rozwijają twórcze myślenie, które jest niezbędne do pracy w obrębie recepcji sztuki współczesnej i tworzenia na jej podstawie zajęć edukacyjnych. Omówione również zostaną pokrótce najczęstsze problemy z recepcją dzieł współczesnych i metody, które pomogą wypracować lepsze doświadczanie sztuki oraz odkrywanie zasad rządzących twórczością bez względu na podział na dyscypliny – na porównywanie, dostrzeganie różnic a także odnajdowanie
i uświadamianie sobie wspólnych elementów tych doświadczeń. I rozwijanie postawy otwartej na dialog i myślenie poza schematami – na świat współczesnej kreacji artystycznej.
Warsztaty dedykowane w szczególności dla pedagogów, animatorów, edukatorów, bibliotekarzy
i wszystkich zainteresowanych edukacją poprzez sztukę i treningiem twórczości.
🔴Udział w spotkaniu bezpłatny. 🔴Obowiązują wcześniejsze zapisy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.
🔴Każdy z uczestników otrzyma pisemne potwierdzenie uczestnictwa.
🔴Podczas spotkania możliwość zakupu kawy/herbaty i pysznego domowego ciasta- płatność tylko gotówką.
„Od kilkunastu lat pracuję jako edukatorka sztuki, animatorka kultury i arteterapeutka, tworząc autorskie programy edukacyjno-artystyczne oparte na sztuce współczesnej. Opracowuję metody, które mają za zadanie otwierać odbiorców na specyfikę dzieł współczesnych.
Cykl szkoleniowy o edukowaniu poprzez sztukę współczesną powstał w wyniku licznych rozmów z pedagogami, edukatorami, uczestnikami warsztatów o sztuce współczesnej i edukowaniu poprzez sztukę. Przekonana o tym jak ważna jest wymiana dobrych praktyk, wzajemne uczenie się od siebie nawzajem, inspirowanie do szukania nowych metod, narzędzi i rozwiązań, dzielę się swoimi praktykami z nadzieją, że mogą się one przydać w Państwa twórczej pracy i zainspirują do szukania innych jakości działań edukacyjno-artystycznych oraz doświadczania sztuki.”
Aneta Zasucha
Aneta Zasucha – edukatorka sztuki, animatorka kultury, arteterapeutka. Absolwentka Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim (kierunek: Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych) oraz studiów podyplomowych z Arteterapii na Wydziale Etnologi i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim oraz Ajurwedy – holistycznej koncepcji zdrowia na GWSH Katowice. Pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach gdzie opracowuje autorskie działania edukacyjno-artystyczne łączące pracę warsztatową z wykorzystaniem różnych form ekspresji i kanałów percepcji z działaniami edukacyjnymi otwierającymi na specyfikę odbioru sztuki współczesnej. Poszukuje i bada punkty styczne w obrębie przenikania się różnych dziedzin sztuki (teatr, taniec, muzyka, sztuka wizualna), pojawiające się w zjawiskach, których wspólnym fundamentem jest praca z wyobraźnią abstrakcyjną. Od 9 lat realizuje na Śląsku interdyscyplinarny projekt “DO SZTUKI GOTOWI START!”, który angażuje lokalną społeczność dzięki wyjściu ze sztuką poza mury galerii, wprost na ulice miasta. Prowadzi również warsztaty i szkolenia dla animatorów kultury i edukatorów sztuki oraz pedagogów. Od kilku lat realizuje również warsztaty twórcze i arteterapeutyczne stymulujące aktywność twórczą, wspomagające i rozwijające twórczy potencjał oraz projekty społeczne (również inkluzyjne, włączające grupy marginalizowane, m.in. seniorów i osoby niepełnosprawne). Inicjatorka, redaktorka i współautorka tekstów książek: “Wymiennik. Edukacja artystyczna w obiegu otwartym”, która zdobyła główną nagrodę w konkursie Śląska Rzecz 2018, sześciu części publikacji „Sztuka (w) edukacji” oraz „Komorebi – zeszyt ćwiczeń inspirowanych naturą. Przykłady twórczych zabaw dla dzieci i rodziców”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Szczegóły

Data:
22 czerwca
Czas:
17:00 do 19:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/2036615046489044/

Miejsce

To Tu Częstochowa
Jasnogórska 15 42-202 Częstochowa + Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/totuczestochowa/