W spektaklu “VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA” czwórka tancerzy i tancerek zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia jest życiorys i twórczość Valeski Gert – jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość zderzona z realiami pracy współczesnych freelancerów. Być może odpowiedzią na niestabilną naturę naszych czasów może być język groteski? Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Uważana za prekursorkę awangardowego performance’u, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu. “VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA” to kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grający z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów i performerek, którzy poruszają ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób.
————————————————————
koncept, reżyseria, choreografia: Dominika Knapik
asystent choreografki: Dominik Więcek
kreacja i performans: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska,
scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska
reżyseria światła, video: Wolfgang Macher
muzyka: Doministry Dominik Strycharski
kostiumy: Dominik Więcek
kierowniczka produkcji: Alicja Berejowska (Perform for Change)
produkcja: Fundacja Performa
partnerzy: Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Łaźnia Nowa, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
prapremiera: 25 listopada 2022
Fot. Natalia Kabanow
————————————————————
Bilety do nabycia w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
https://www.teatr-mickiewicza.pl/spektakl,rezerwacja…
————————————————————
Organizator:
Fundacja Performa
Kuratorka: Anna Królica
Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie .
Festiwal tańca współczesnego „Pamięć miasta” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.
Projekt dofinansowany ze środków SKE – Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie.
“Pamięć miasta” – spacer performatywny jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historycznych w Polsce.