Ciało dotknięte (NIE)pamięcią.
To, co dotknęło najmocniej – osobiście lub z przeszłych pokoleń —
najtrwalej zawsze zapisane w ciele.
Doświadczenie wyparte do nieświadomości nieistniejące w pamięci,
nieustannie obecne przez ciało.
Emanacja dłoni gestów….uzdrawiający ruch, ożywczy dotyk…
Umysł zaczyna dotykać pamięcią ciała niedostępnych wspomnień.
Ocalanie strzępków przeszłych dotknięć w wolności do pamiętania.
Akceptacja tego, co się wydarzyło, świadoma w teraz obecność.
W tańcu w kręgu budząca się radość pomimo tego, co się wydarzyło.
Na wystawie znalazły się fotografie dokumentujące zeszłoroczną edycję festiwalu „Pamięć miasta”. Szczególnie ważne są kadry odnoszące się do spaceru performatywnego w przestrzeni Starego Miasta. To poetycki zapis procesu budzenia pamięci, dokonującego się poprzez różne formy artystycznych aktywności, gdzie podstawowym medium jest oczywiście taniec.
Wystawę można oglądać do 7 września w Galerii 4Arte.
Od 8 września część wystawy będzie przeniesiona do restauracji Niebo w mieście (ul. Mirowska 4). Finisaż wystawy: 14 września o godz. 16:00.
______________________________________________________________
Katarzyna Machniewicz
Fotografią tańca zajmuje się od 2008 roku. Fotografuje przede wszystkim taniec współczesny. Zdobywała doświadczenie w tej dziedzinie oraz doskonaliła swoje umiejętności, fotografując najlepszych artystów polskich i zagranicznych, również w bardzo trudnych warunkach. Jej fotografie były publikowane w materiałach promocyjnych festiwali, na stronach portalu taniecpolska.pl, na stronach internetowych i w materiałach promocyjnych artystów, których spektakle fotografowała, w wydawnictwach polskich i zagranicznych: czasopismach i książkach poświęconych sztuce teatru, tańca, a także fotografii. W 2015 roku zdobyła główną nagrodę w kategorii teatralne zdjęcie sezonu w Konkursie Fotografii Teatralnej organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego za zdjęcie wykonane w czasie spektaklu „ROOM 40” w choreografii Macieja Kuźmińskiego. W 2017 roku jej sylwetka oraz fotografie zostały zaprezentowane w albumie „Nienasycenie spojrzenia” pod redakcją Anny Królicy, wśród prac 21 fotografów zajmujących się fotografią tańca. Album, wydany przez Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, został nagrodzony Dyplomem Honorowym w ramach międzynarodowego konkursu Stiftung Buchkunst jako jedna z 10 najpiękniejszych książek roku oraz nominowana w kategorii albumu do Najpiękniejszej Książki Roku 2017 wydawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
______________________________________________________________
Organizator:
Fundacja Performa
Kuratorka festiwalu i wystawy: Anna Królica
Współpraca i patronaty medialne:
portal Taniecpolska.pl, CGK, Życie Częstochowy i Powiatu, Orion TV, Twoja Polska Stacja.
Partnerzy:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Adama Mickiewicza, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Stowarzyszenie Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Galeria 4Arte.
Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Związku Artystów Scen Polskich – Stowarzyszenie.
Festiwal tańca współczesnego „Pamięć miasta” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt dofinansowany ze środków SKE – Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie.
“Pamięć miasta” – spacer performatywny jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historycznych w Polsce.