PIĄTEK - 27 StyczniaSOBOTA - 28 StyczniaNIEDZIELA - 29 StyczniaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIAWOŚP CZĘSTOCHOWA 2023 PROGRAM
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wernisaż wystawy Jana Kantego Pawluśkiewicza

19 listopada, 2022 - godz. 17:00

Jan Kanty Pawluśkiewicz- twórca wszechstronny: utalentowany malarz, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej , autor monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, członek Europejskiej Akademii Filmowej – twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze upodobanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem i grafiką u prof. Krystyny Wróblewskiej. Po raz pierwszy wystawił swoje obrazy w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował 15 serii obrazów i grafik. Obecnie ma na koncie ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.
Malarstwo żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza to efekt kilkunastoletnich poszukiwań plastycznych w najnowszej autorskiej technologii, której podstawą są pastelowe i brokatowe żele zawarte w długopisach japońskiej firmy Uni Mitsubishi Pencil dystrybuowanych w Polsce przez firmę Trodat.
Jak mówi sam autor: „Żel-art w sensie technologicznym jest korzystaniem w malarstwie z organicznych żeli hinduskich, natomiast w sensie estetycznym „żel-art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsyjną klasyką”.

Katarzyna Cybertowicz

**********************
Pochodzący z Nowego Targu światowej sławy kompozytor, autor muzyki do setek filmów, spektakli czy koncertów symfonicznych Jan Kanty Pawluśkiewicz zagości w naszej Galerii 19 listopada 2022 r. o godz. 19.00 podczas wernisażu jego twórczości.
Jan Kanty Pawluśkiewicz, pozostawia po sobie ślady na papierze, płótnie własnoręcznie namalowane. Nie ma w tym ani krzty przypadku, gdyż po świadectwie szkoły muzycznej dorobił się dyplomu architekta, toteż stawianie kresek czy kropek na białym tle jest pasją, którą obrał sobie jako cel drugiej połowy swego artystycznego życia. A że jest człowiekiem nietuzinkowym, wybrał niespotykaną formę twórczości, którą dla niego wymyślono jako żel-art. Wystawa jego obrazów w Miejskiej Galerii Sztuki zadziwi swoją różnorodnością i przekazem abstrakcyjnej formy, prowokującej barwą i kształtem, będącym szaloną czasem fantazją artysty.

Anna Paleczek-Szumlas
Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie

**********
W projekcie plakatu wykorzystano fotografię Tomasza Henryka Kaisera

Obrazy, które będą prezentowane na wystawie, pochodzą z Galerii Autorskiej Żel-Art Jana Kantego 

Szczegóły

Data:
19 listopada, 2022
Godzina:
17:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/677672803782761

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Aleja Najswietszej Marii Panny 64, 42-217 Częstochowa
Częstochowa, śląskie 42-217 Polska
+ Google Map
Telefon:
34 324 60 57
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia