PIĄTEK - 24 MarcaSOBOTA - 25 MarcaNIEDZIELA - 26 MarcaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIA
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wernisaż wystawy Pauliny Bobak „Nieobecni? obrazy utkane ze wspomnień”

02 marca - godz. 18:00

malarstwo, grafika
Sala Poplenerowa
wystawa trwa do 8/04/2023

Wystawa indywidualna zwyciężczyni 7. Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika jest formą uhonorowania i wsparcia promocyjnego naszej laureatki.
Paulina Bobak jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Kenara w Zakopanem, oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, na Wydziale Grafiki, dyplom 2022. Uczestniczyła w najnowszej edycji Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych
w Gdańsku, artystka była też dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brała już udział w wielu wystawach, także zagranicznych, w Turcji, Hiszpanii, Chinach i Tajlandii.
Wystawa „Nieobecni? obrazy utkane ze wspomnień” jest prezentacją jej cyklu dyplomowego. Artystka sięgnęła do archiwów rodzinnych po listy, dokumenty i fotografie czyniąc z nich przedmiot swoich rozważań o własną (naszą?) tożsamość wywiedzioną od tych, co żyli przed nami. Jako środek wyrazu dla tej refleksji wybrała malarstwo olejne łączone z tkaniną oraz grafiki.
Recenzentka pracy dyplomowej Pauliny Bobak, dr Joanna Zdzienicka – Obałek zwraca uwagę na interesujące zabiegi formalne stosowane przez artystkę, wzmagające przekaz jej prac. To m.in. „umiejętny brak – czasem autorka rezygnuje z malowania na rzecz pozostawienia niedopowiedzianego szkicu; wprowadzenie elementów współczesnych (…), jak smartfon czy cyfrowy aparat fotograficzny – autorka spełnia pragnienie tytułowego uobecnienia; (…) twarze malowane
w chłodnych, ziemistych tonacjach, sprawiają, ze nie mamy najmniejszych wątpliwości co do skomplikowanych historii portretowanych.”
Wystawa Pauliny Bobak odnosi widza do jego własnych doświadczeń i przemyśleń. Przez spojrzenie wstecz, oderwanie od chaotycznej rzeczywistości, zyskujemy poczucie więzi z przeszłością, poczucie bycia skądś, relacji z innymi, posiadania korzeni.

Szczegóły

Data:
02 marca
Godzina:
18:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/754591892505915

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Aleja Najswietszej Marii Panny 64, 42-217 Częstochowa
Częstochowa, śląskie 42-217 Polska
+ Google Map
Telefon:
34 324 60 57
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia