PIĄTEK - 31 MarcaSOBOTA - 1 KwietniaNIEDZIELA - 2 KwietniaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIA
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wernisaż wystawy „Trójgłos malarstwa”

03 marca - godz. 19:00

Galeria 4 Arte (ul. 1 Maja 27) zaprasza na kolejną prezentację sztuki. 3 marca o godz. 19.00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Trójgłos malarstwa” zbierającej prace: Marii Cieślak-Gurgul. Ireny Młynarczyk oraz Ewy Marii Powroźnik.
Otwarcie wystawy uświetni swoją muzyką saksofonista i multiinstrumentalista Jarosław Woszczyna.

Maria Cieślak-Gurgul
Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie w specjalności jubilerskiej. Jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego Częstochowskiej WSP (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie). Maluje od wielu lat, najchętniej stosując technikę olejną na płótnie. Sięga również po akryle, pastele i akwarele. Tematyką jej prac są najczęściej pejzaże, architektura, kwiaty, portrety, kompozycje figuralne. Jest członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” w Opolu.
Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m. in. w Szwecji, Finlandii, Francji.
Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz na kilkudziesięciu zbiorowych.
W 2021 roku została odznaczona odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Irena Młynarczyk
Arkana sztuki i warsztatu zdobywała kolejno: w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych i WSP, obecnie Uniwersytet im. J. Długosza.
Autorka licznych wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (Szwecja, Czechy) wiele z prezentowanych prac znalazło swoje miejsce w domach prywatnych kolekcjonerów.
W dorobku twórczym ma także na swym koncie projekty okładek do powieści Andrzeja Kalinina, ilustracje do biuletynu ,,Bliżej Śląska” wydawanego przez Centrum Edukacji Regionalnej (działającego przy ZPiT ,,Śląsk”). Jest współtwórcą projektu pucharu z okazji 50-lecia ,,Śląska” oraz autorką obrazu, który stał się identyfikacją graficzną biblioteki w jubileuszowym roku 100-lecia Biblioteki Publicznej w Częstochowie oraz Roku Władysława Biegańskiego.
Piękno przyrody, przeżywane chwile, te małe codzienne i te wielkie , radość i smutek, są dla niej największą inspiracją. To artystka nieustannie poszukująca siebie w sobie i swojego miejsca we Wszechświecie…
Jest członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy- Gracza w Częstochowie i Związku Polskich Artystów Plastyków „ Polska Sztuka Użytkowa” w Opolu.
Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym obu związków, bierze czynny udział w plenerach malarskich, w tym międzynarodowych, jak również w wystawach.
Za dokonania artystyczne i pracę na rzecz kultury otrzymała honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Ewa Maria Powroźnik
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Studiowała fizykę na wydziale Matematyczno – Przyrodniczym w Wyższej Szkole Pedagogicznej (1979) oraz malarstwo na Wydziale Sztuki Akademii im. Jana Długosza (2015) w Częstochowie.
Od 2011 roku jest prezesem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy – Gracza. Od 15 lat kieruje klubem malujących nauczycieli „Koloryt” przy oddziale ZNP w Częstochowie. Należy do Jurajskiego Fotoklubu, Grupy Artystycznej „Atina” oraz Międzynarodowej Grupy Twórców Różnych „Złota Linia”. Od 2005 roku bierze czynny udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez Zarząd CSP im. J. Dudy – Gracza, Regionalny Ośrodek Kultury , OPK „Gaude Mater”, Grupę Artystyczną „Atinę”, Międzynarodową Grupę Twórców „Złota Linia” i Klub „Koloryt”. Brała udział w plenerach artystycznych i wystawach organizowanych przez ISD Hutę Częstochowa (2013 – 2019). Uczestniczyła w prezentacji swoich prac w ramach projektu „Sztuka dla każdego” organizowanego przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie w latach 2017, 2018 i 2019. W wystawach konkursowych jej prace były nagradzane i wyróżniane – 2010, 2011, 2012 i 2013. W konkursach fotograficznych Jurajskiego Fotoklubu została „Fotografem 2019 i 2021 roku”, a w 2020 zajęła III miejsce. Prezentowała swoje prace w 140 wystawach zbiorowych i w 10 wystawach indywidualnych. Swoje prace chętnie przekazuje na aukcje charytatywne przez różne stowarzyszenia, fundacje, hospicja, szkoły itp.
Nagrodzona i wyróżniona m. in.:
2012 – Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy w kategorii „Promocja i ochrona dóbr kultury”
2014 – Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego
2016 – „Anioł Dobroci” Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ruchowo, ich Rodzin i Przyjaciół „Prometeus”
2017 – Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2017 – Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy za działalność w organizacjach pozarządowych
2017 – „Bene Meritus” Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Roku Jubileuszowym 2017/2018
2020 – Nagrodą Okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2020 – Nagrodą im. Janiny Plucińskiej – Zembrzuskiej CSP im. J. Dudy – Gracza za całokształt pracy artystycznej.
2022 – Brązowym Medalem „Gloria Artis” za upowszechnianie kultury, dorobek społeczny, organizatorski i artystyczny. 

Szczegóły

Data:
03 marca
Godzina:
19:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/736921538102561

Miejsce wydarzenia

Galeria 4 Arte
1 maja 27 42-200 Częstochowa + Google Map