PIĄTEK - 10 GrudniaSOBOTA - 11 GrudniaNIEDZIELA - 12 GrudniaPROPOZYCJE SYLWESTROWE
  • Polska Noc Kabaretowa – Hala sportowa Częstochowa 07.10.2022
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

WIELCY SKRZYPKOWIE Jakub Jakowicz CZTERY PORY ROKU

19 listopada - godz. 19:00

Wystąpią:
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Jakub Jakowicz – skrzypce
Adam Klocek – dyrygent
W programie:
Max Richter – Vivaldi Four Seasons Recomposed
Astor Piazzolla – Pory roku
Zderzenie dwóch współczesnych spojrzeń na jedno z najsłynniejszych barokowych dzieł, czyli CZTERY PORY ROKU Vivaldiego. Dla Astora Piazzolli były one tylko inspiracją. Argentyńczyk stworzył swoje Cztery pory roku Buenos Aires jako zbiór czterech utworów napisanych w rytmie tanga.
Max Richter dokonał rekompozycji Vivaldiego, odrzucił 3/4 oryginalnego materiału, ale zachował silne muzyczne DNA włoskiego kompozytora, tworząc zupełnie nową, hipnotyzującą muzykę z minimalistycznym barokowym akcentem. Płyta z materiałem ‘Vivaldi Four Seasons Recomposed’ Maxa Richtera znalazła się na szczycie list przebojów muzyki klasycznej w 22 krajach.
JAKUB JAKOWICZ – gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego.
Koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 2001 zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami na całym świecie. Jako kameralista Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem. Jest również związany z dwoma kwartetami smyczkowymi: w latach 2008–2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet, z którym dokonał m.in. nagrania kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz, a od 2006 r. jest członkiem Zehetmair Quartet, zespołu stworzonego przez austriackiego skrzypka i dyrygenta Thomasa Zehetmaira.
Jakub Jakowicz jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 został jednym z trzech zwycięzców Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie. Jest także laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2003. W 2007 r. otrzymał nagrodę „Orfeusz” podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”, zaś w roku 2018, w uznaniu za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki Witolda Lutosławskiego, został uhonorowany Medalem 100-lecia urodzin kompozytora, przyznawanym przez Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
Artysta nosi tytuł doktora sztuk muzycznych. Uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Gra na instrumencie Braci Gand (Paryż, 1859), dzięki uprzejmości Fondation Jerzy Semkow.

Szczegóły

Data:
19 listopada
Godzina:
19:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/297620302226438

Miejsce wydarzenia

Filharmonia Częstochowska
Wilsona 16
Częstochowa, śląskie 42-202 Polska
+ Google Map
Telefon:
34 324 42 30
Strona internetowa:
https://www.filharmonia.com.pl/