PIĄTEK - 6 PaździernikaSOBOTA - 7 PaździernikaNIEDZIELA - 8 PaździernikaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIA
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wielka msza h-moll Bacha w Częstochowie

14 września - godz. 18:00

“Pamięć świata” UNESCO to międzynarodowa lista świadectw geniuszu ludzkiego. Wśród dokumentów z Niemiec znajdziemy na niej tylko dwa manuskrypty muzyczne: IX Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz Wielką Mszę h-moll skomponowaną przez Jana Sebastiana Bacha.

To drugie, uznawane za największe dzieło muzyki sakralnej, zabrzmi w Bazylice Jasnogórskiej już 14 września o godz. 18:00. Koncert odbędzie się w ramach 32. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater.

Wielka Msza h-moll to dzieło monumentalne, różnorodne, wielowymiarowe. Przede wszystkim jednak jest to pomnik geniuszu Jana Sebastiana Bacha – jego opus magnum.

Do przedsięwzięcia zaproszono wybitnych muzyków: orkiestrę barokową Accademia dell’Arcadia, chór Collegium Cantorum, międzynarodowych solistów: Annę Mikołajczyk-Niewiedział, Agatę Widera, Johannę Kroedel, Daniela Ochoa oraz Alexandra Pinderaka. Całość pod batutą maestro Janusza Siadlaka.

Msza h-moll w historii literatury muzycznej jest utworem nietypowym, powstała bowiem ponad podziałami między Kościołem katolickim i protestanckim w dwuwyznaniowych Niemczech. Katolicka msza napisana przez protestanckiego kantora była zjawiskiem wyjątkowym. Dlatego też za życia Bacha nie została nigdy wykonana – nie stanowiła klasycznej oprawy liturgicznej i nie mieściła się w normach wyznaczonych przez ówczesny Kościół.

Jednak właśnie to stanowi o wyjątkowości dzieła – czerpie ono zarówno z tradycji Katolickiej jak i protestanckiej, ukazuje nie tylko kunszt kompozytorski wielkiego Bacha, ale i jego głęboką duchowość.

To wydarzenie, którego nie można przegapić.

𝗪𝗦𝗧𝗘̨𝗣 𝗪𝗢𝗟𝗡𝗬 !!!

Pełny program festiwalu znajduje się na stronie gaudemater.pl

Szczegóły

Data:
14 września
Godzina:
18:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/6758872990839827

Miejsce wydarzenia

Częstochowa Jasna Góra
Częstochowa, śląskie 42-200 Polska + Google Map