PIĄTEK - 14 CzerwcaSOBOTA - 15 CzerwcaNIEDZIELA - 16 CzerwcaDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIA
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wykład dr. hab. Jarosława Durki, prof. Uniwersytetu Kaliskiego

04 czerwca - godz. 18:00

- -

We wtorek 4 czerwca o godzinie 18:00 zapraszamy do Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie na wykład dr hab. Jarosława Durki, prof. Uniwersytetu Kaliskiego pt. „Władze komunistyczne wobec pobytu Jana Pawła II w Częstochowie w czasie jego I pielgrzymki do Polski”.

16 października 1978 r. ogłoszono wybór pierwszego papieża-Polaka. Władze PRL popadły w konsternację, ponieważ zdały sobie one sprawę, że nowo wybrany papież będzie chciał odwiedzić swoją ojczyznę. 2 czerwca 1979 r. rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Papież odwiedził kolejno Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ i ponownie Kraków. Władze komunistyczne były niezadowolone z wizyty papieża, obawiając się protestów oraz rozbudzenia dążeń wolnościowych w zniewolonym społeczeństwie polskim.

Władze komunistyczne próbowały przesunąć wizytę w czasie, proponując jej organizację w 1982 r., w którym przypadać miało sześćsetlecie istnienia klasztoru na Jasnej Górze. Po kilkumiesięcznych negocjacjach władze komunistyczne zgodziły, aby pielgrzymka Jana Pawła II odbyła się w dniach 2-10 czerwca 1979 r.

Wykład towarzyszy otwarciu wystawy „GAUDE MATER POLONIA. Jan Paweł II w Ojczyźnie 2-10 czerwca 1979”, która będzie możliwa do obejrzenia w Częstochowie w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku na placu Daszyńskiego.

Wstęp wolny! 

Szczegóły

Data:
04 czerwca
Godzina:
18:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/1515886579288610

Miejsce wydarzenia

Przystanek Historia IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie
al. Najświętszej Maryi Panny 52 , Częstochowa + Google Map