PIĄTEK - 17 WrześniaSOBOTA - 18 WrześniaNIEDZIELA - 19 Września
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XII Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego

11 września - godz. 10:00 do 18:00

Częstochowski Krąg Lokalny Towarzystwa Promocji Kultury Piwa BRACTWO PIWNE zaprasza piwowarki i piwowarów domowych do wzięcia udziału w XII Częstochowskim Konkursie Piw Domowych Bractwa Piwnego.
Konkurs odbędzie się 11 września 2021 przy okazji V Częstochowskiego Festiwalu Piwa Regionalnego-Rzemieślniczego
Link do formularza zgłoszeniowego ->
bit.ly/12ckpd
Kategorie:
Flanders Red Ale
Piwo Flandrii Zachodniej, styl wyznaczony przez browar Rodenbach założony we Flandrii Zachodniej w 1820 roku, ale który odzwierciedlał wcześniejsze tradycje piwowarskie. Piwo dojrzewa przez okres do dwóch lat, często w wielkich dębowych beczkach, w których znajdują się bakterie potrzebne do zakwaszenia piwa.
Jest to styl, który wymaga czasu, ale skoro sami na niego głosowaliście gdzieś tam na pewno w piwniczkach posiadacie butelki tego stylu.
Choć tak naprawdę piwowarstwo to magiczna sztuka więc liczymy, że uda się zrobić porządnego Flandersa nie czekając kilku lat 🙂
Specyfikacja jak zwykle według BJCP spolszczone tutaj -> https://www.piwo.org/…/topic/27022-23b-flanders-red-ale/
Coffee Stout
To wbrew pozorom nie jest oficjalny styl, a raczej wariacja stylu stout, dlatego baza powinna być według BJCP Sweet Stout https://www.piwo.org/forums/topic/19753-16a-sweet-stout/
Uwydatniony smak i aromat kawy albo słodami albo (najlepiej) kawą, ten styl w Stanach Zjednoczonych bardzo często określany jako Breakfast stout – stout śniadaniowy. Dlatego jako bazowy wybraliśmy Sweet Stout, bo to piwo ma nas obudzić, a nie zwalić z nóg 🙂
Jest to kategoria w której prosimy o dopisanie jaka kawa i w jaki sposób była dodana jeśli w ogóle, aby uzyskać specyficzny kawowy charakter. Oczywiście podstawą tego stylu będzie umiejętne znalezienie balansu pomiędzy kawą, a stoutem. Co nie będzie proste.
Non-fruit Sour Ale
Otwarta kategoria, ale liczy się efekt! Ma być rześko, letnio, a kwaśność zbalansowana, przyjemna, orzeźwiająca. Słody do woli, sypiecie co chcecie 🙂 ale nie dodajemy owoców. Owocowość może jedynie wynika z chmieli, słodów lub po prostu estrów, fermentacji. Liczymy na eksperymenty, kwaśne sweet stout lub słodko-kwaśne wariacje. Można bawić się w dzikimi drożdżami.
Generalnie jako bazę można potraktować styl BJCP Mixed-Fermentation Sour Beer
https://dev.bjcp.org/…/28B/mixed-fermentation-sour-beer/
DDH New England Session IPA
Idziemy z falą jebucko nachmielonych piw. Ponieważ chcemy chmielu, a nie alkoholu, oczekujemy wersji session, o małej zawartości alko. Wszystkie nieprzyzwoite ilości chmielu dozwolone, bo to właśnie jest ukryte w magicznym skrócie DDH – od angielskiego double dry-hopped – czyli podwójne chmielenie na zimno.
To ma być New England czyli piwo najczęściej nieprzezroczyste lub mocno zamglone. Niższa i niemal nieodczuwalna goryczka w porównaniu np. do West Coast IPA, co powoduje dużą pijalność. Ponadto duża ilość chmielu dodanego na koniec gotowania oraz na cichą fermentację – najczęściej odmiany o tropikalnych i cytrusowych właściwościach, które nadają piwu „soczysty” charakter, z którego ten styl słynie.
Charakterystyka ->
https://dev.bjcp.org/…/21b-specialty-ipa-new-england-ipa/
Wersja session powinna mieć ->
Ekstrakt początkowy: 10-14º Blg
Ekstrakt końcowy: 1.5-3.5º Blg
Zawartość alkoholu: 3.5-5.5% obj.
Goryczka: 35-60 IBU
Barwa: 6-20 EBC
Niskoalkoholowe z solą
Tak, tym razem z solą, bo czemu nie? 😁 To piwo ma super gasić pragnienie i jednocześnie zadziałać izotonicznie – uzupełnić braki elektrolitów np. po jeździe na rowerze bądź bieganiu 🙂
Celem tej kategorii jest popularyzowanie piw o niskiej zawartości alkoholu. Do konkursu piwowarzy mogą zgłaszać smaczne, dobrze pijalne piwa o zawartości alkoholu od 0 do 4 ABV%. Piwa zgłoszone do konkursu, po ewentualnym przeprowadzeniu wstępnych eliminacji, zostaną zbadane laboratoryjnie, w celu uzyskania dokładnej zawartości alkoholu.
Ponieważ jest to szeroka kategoria, wprowadzamy wymóg napisania kilka słów w zgłoszeniu o piwie, aby sprawiedliwie i precyzyjnie ocenić piwo – styl, słody, dodatki.
Niedługo więcej informacji o nagrodach i link do formularza zgłoszeniowego. Piwu cześć!🍺😉

Szczegóły

Data:
11 września
Czas:
10:00 do 18:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/965137641007301/

Miejsce

Multitap Piwiarnia Częstochowa
aleja Najświętszej Maryi Panny 31
Częstochowa, śląskie 42-200 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/pages/Multitap-Piwiarnia-Czstochowa/480601172316596