PIĄTEK - 4 GrudniaSOBOTA - 5 GrudniaNIEDZIELA - 6 Grudnia
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XV Częstochowskie Dni Muzyki Organowej

25 października - godz. 17:00

Zapraszamy na ostatni koncert XV Częstochowskich Dni Muzyki Organowej. W Kościele Rektorackim wystąpią Sławomir Bronk (kontratenor) oraz Marcin Armański (pozytyw szkatulny, organy). Ze względu na obowiązujące obostrzenia do kościoła możemy zaprosić tylko 35 osób, ale koncertu będzie można także wysłuchać online.
Sławomir Bronk – absolwent dyrygentury chóralnej, muzyki kościelnej (2006), oraz śpiewu solowego (dyplom z wyróżnieniem, 2015) w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jako wokalista i kameralista – kontratenor specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej, w repertuarze oratoryjno-kantatowym. Brał udział w znaczących festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, Forum Musicum we Wrocławiu, Festiwalu Sztuk Dawnych w Białymstoku, Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej. Koncertował z m.in. takimi zespołami jak: Wrocławska Orkiestra Barokowa, Kapela Świętogórska, Kapela Jasnogórska. Na stałe związany jest z białostockim Zespołem Muzyki Dawnej Diletto.
Oddzielnym polem artystyczno-naukowych zainteresowań Sławomira Bronka jest semiologia gregoriańska, której zasady interpretacji poznawał podczas licznych seminariów i kursów we Włoszech, m.in. w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Rzymie.
Z prowadzoną przez siebie studencką Scholą Cantorum gdańskiej Akademii Muzycznej podczas 65. Concorso Polifonico Internazionale Guido d’Arezzo uzyskał zwycięstwo w kategorii chorału gregoriańskiego. Sukces ten powtórzył z męskim zespołem Vox Intensa podczas Malta International Choir Festival 2017.
Sławomir Bronk pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia m.in.: dyrygowania, emisji głosu, chorału gregoriańskiego.
Marcin Armański urodził się w Kielcach w 1983 roku. Tam też rozpoczął naukę gry na organach pod kierunkiem Ks. Zbigniewa Rogali. W 2007 roku uzyskał tytuł magistra sztuki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował w klasie profesora Juliana Gembalskiego i Zygmunta Antonika.
Od 2006 związany jest ze Świdnicą na Dolnym Śląsku, gdzie pełnił funkcję m.in. kantora Kościoła Pokoju. Działał równie jako muzyk kościelny przy parafii ewangelicko-reformowanej we Wrocławiu. Prowadzi działalność pedagogiczną. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów organowych i kompozytorskich. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla Radia i Telewizji ( w tym także dla telewizji amerykańskiej i japońskiej) W 2011 roku zagrał specjalny koncert podczas wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Świdnicy. Występował na wielu festiwalach muzyki dawnej jako solista i kameralista, podczas XXV edycji „Pieśni naszych korzeni” w Jarosławiu poprowadził warsztaty chorału luterańskiego oraz muzyczną rekonstrukcję nabożeństwa w XVI wieku. Jest organizatorem życia muzycznego na Dolnym Śląsku, od wielu lat prowadzi festiwale organowe m.in w Jeleniej Górze , Karpaczu, Kaczorowie, Świdnicy. W 2016 roku zainicjował projekt edukacyjny „Ogólnopolskie Warsztaty dla Organistów i Muzyków Kościelnych”, który funkcjonuje pod patronatem Synodalnej Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Zajmuje się organmistrzostwem- rekonstrukcjami historycznych instrumentów klawiszowych, które wykorzystuje podczas swoich koncertów. 

Szczegóły

Data:
25 października
Czas:
17:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/409720157089167

Miejsce

ONLINE