PIĄTEK - 3 LutegoSOBOTA - 4 LutegoNIEDZIELA - 5 LutegoDZISIAJNADCHODZĄCE WYDARZENIA
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XX JASNOGÓRSKIE WIECZORY ADWENTOWE | Wieczory organowe

3 grudnia, 2022 do 17 grudnia, 2022

By przez medytację muzyczną uwielbić Boga, wejść w tajemnicę Bożego Narodzenia – to najważniejsze przesłanie Jasnogórskich Wieczorów Organowych w Adwencie. W tym roku będzie to już 20 edycja koncertów, które zabrzmią przez trzy sobotnie wieczory: 3 XII, 10 XII i 17 XII. Rozpoczynać się będą zawsze o godz. 17.00 w Bazylice. Wieczory organowe od lat gromadzą wielu miłośników muzyki poważnej, nie tylko z Częstochowy. Wstęp na nie jest wolny.

– Idea tych muzycznych spotkań od lat jest niezmienna. Koncerty to sposobność do poruszenia naszej wrażliwości, do głębszego przeżywania Adwentu i przygotowania na nasze spotkanie z sacrum, z Bogiem – podkreśla koordynator projektu o. Sebastian Matecki. Przypomniał, że Jasna Góra jest prekursorem takich wydarzeń muzycznych w Częstochowie. – Tutaj nie było takich propozycji muzycznych, nikt nie organizował festiwali organowych. Byliśmy prekursorami. Mieliśmy do dyspozycji instrumenty, które znajdowały się na Jasnej Górze i to był impuls do organizowania wieczorów organowych – opowiadał paulin.

Koncerty wykonywane będą w Bazylice, gdzie znajdują się organy jedne z największych w Polsce.

Jasnogórski instrument jest obecnie trzecim pod względem wielkości, po organach bazyliki w Licheniu i katedry we Wrocławiu. Można na nich wykonywać także całą wielką literaturę organową, zwłaszcza epoki symfonizmu XIX i XX w.

Podczas pierwszego z koncertów, 3 grudnia, przy organach zasiądzie prof. Roman Perucki, organista Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie, wirtuoz i pedagog, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezes Pomorskiego Stowarzyszenia “Musica Sacra”.

Drugim artystą, który zagra w Bazylice, 10 XII, będzie Mateusz Rzewuski, organista, doktor sztuk muzycznych i jeden z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia.

Natomiast koncert wirtuoza Jakuba Plewy wybrzmi 17 XII. Jest on pracownikiem dydaktyczno-naukowym przy Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Katowicach.

W koncertach może uczestniczyć każdy, wstęp jest wolny. Zapraszają Paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska.

Szczegóły

Początek:
3 grudnia, 2022
Koniec:
17 grudnia, 2022
Witryna internetowa:
https://jasnagora.pl/pl/dla-pielgrzymow/koncerty/2022-2/jasnogorskie-wieczory-adwentowe/

Miejsce wydarzenia

Częstochowa Jasna Góra
Częstochowa, śląskie 42-200 Polska + Google Map