PIĄTEK - 30 WrześniaSOBOTA - 1 PaździernikaNIEDZIELA - 2 Października
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Złota Jesień w Złotym Potoku – Spacer śladami Zygmunta Krasińskiego

23 października - godz. 07:00

W dniu 23.10.2022 r. zapraszamy na wycieczkę: Złota Jesień w Złotym Potoku: spacer po rezerwatach Ostrężnik i Parkowe – śladami Zygmunta Krasińskiego.

Polska jesień emanuje całą paletą barw wywołujących nostalgię, radość, ciepło. Właśnie tę paletę barw będziemy chcieli odnaleźć spacerując ścieżkami Rezerwatu Ostrężnik i Rezerwatu Parkowe w rejonie malowniczej doliny rzeki Wiercicy. Przy okazji proponujemy relaks na świeżym powietrzu, szum rzeki Wiercicy, urokliwe widoki na jurajskie skałki i spotkanie z historią, co na pewno pozwoli
Ci oderwać się od dnia codziennego i naładować pozytywną energią.
Spacer proponujemy zacząć od Rezerwatu Ostrężnik, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku. Następnie trasa wycieczki prowadzić będzie przez Diabelskie Mosty, czyli charakterystyczny, wysoki na 15 m ostaniec skalny poprzecinany głębokimi szczelinami. Legendy wiążą Diabelskie Mosty z postacią czarnoksiężnika Twardowskiego. Malownicze skałki otrzymały swoją nazwę od wieszcza Zygmunta Krasińskiego, który lubił spacery po okolicy podczas swego pobytu w Złotym Potoku. Kolejnym punktem spaceru będą źródła Wiercicy – Zygmunt i Elżbieta (które poeta nadał od imion swoich dzieci).
Planowane jest również podejście pod Bramę Twardowskiego – skała ta o wysokości 4 m i jest uznawana jest za jeden z piękniejszych ostańców skalnych na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.
Następnie idąc w kierunku Młyna Kołaczew, przechodzić będziemy obok Osiedla Wały – wczesnośredniowiecznej osady (grodziska) oraz stawu Sen Nocy Letniej. Podejdziemy również
do Groty Niedźwiedziej powstałej w wyniku procesów krasowych jaskini o długości 70 m. W następnej kolejności przechodzić będziemy wzdłuż stawu Amerykanin do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie spoczywa córka poety – Elżbieta. Kolejnym etapem wędrówki będzie podejście wzdłuż stawu Irydion do Muzeum Zygmunta Krasińskiego (czas zwiedzania ok. 1 h).
Po spacerze i wizycie w muzeum Zygmunta Krasińskiego przewidziana jest degustacja pstrąga tęczowego z hodowli założonej w XIX w. przez hr. Raczyńskich – w cenie wycieczki.

————
ZAPISY

Zapisy i wpłaty do dnia 17.10.2022 r. lub do wyczerpania wolnych miejsc.

————
CENA
Dla członków PTTK 130,00 zł, dla osób niezrzeszonych 135,00 zł.

————
JAK SIĘ ZAPISAĆ?
1. wypełnij i własnoręcznie podpisz umowę na wycieczkę (dostępna wraz z programem na naszej stronie www)
2. wyślij skan (zdjęcie) tej umowy na nasz adres e-mail: gliwicepttk@poczta.onet.pl
3. po otrzymaniu potwierdzenia, jesteś zapisany/a na wycieczkę
4. następnie należy wykonać przelew na nasze konto bankowe
5. i pojawić się na zbiórce w dniu wyjazdu, przed godziną odjazdu autokaru.

Wszelkie pytania można składać w biurze O/PTTK Ziemi Gliwickiej, Rynek 11 I piętro tel. 32 231 05 76. w godzinach pracy biura: od poniedziałku do czwartku: w godz. 9.00 – 12.00 i 14.00 – 17.00, w piątek nieczynne. Wpłaty na konto PeKaO SA nr 23 1240 1343 1111 0010 5003 6658.

Zdjęcie: Brama Twardowskiego , Autor: Paweł Skóra 

Szczegóły

Data:
23 października
Godzina:
07:00
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/771136340812132

Miejsce wydarzenia

Złoty Potok
k. Częstochowy, śląskie Polska + Google Map