PIĄTEK - 3 GrudniaSOBOTA - 4 GrudniaNIEDZIELA - 5 Grudnia
  • Kabaret STAND UP Igor Kwiatkowski – w premierowym programie – Tylko śmiech nas ocali
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zorza polarna nad Polską | 30-31 październik

30 października do 31 października

Źródło – „Z Głową w Gwiazdach”.
‼️ ALERT ZORZOWY DLA POLSKI ‼️
W nocy 30/31 października może pojawić się szansa na dostrzeżenie słabej zorzy polarnej z terenu naszego kraju.
Więcej szczegółów poniżej:
Wczoraj (28 października) aktywny region na Słońcu o numerze AR2887 wygenerował serię silnych rozbłysków, z których najsilniejszy miał klasę X-1 (to sporo). Na powierzchni Słońca udało się dostrzec prawdziwą falę tsunami plazmy, która rozchodziła się z prędkością ponad 700 km/s!
Kilkanaście godzin później udało się potwierdzić, że w stronę Ziemi został wyrzucony CEM czyli koronalny wyrzut masy (ang. Coronal Mass Ejection)!
Duża ilość wysokoenergetycznych cząstek pędzi w stronę Ziemi i dotrze do naszej planety najpewniej późnym popołudniem 30 października. To prawie na pewno będzie skutkowało silnymi zorzami polarnymi na dużych szerokościach geograficznych i… chwilowymi, słabymi zorzami polarnymi na umiarkowanych szerokościach geograficznych, w tym w Polsce! 💚
Czego możecie się zatem spodziewać?
✅ Po pierwsze pamiętajcie, że nawet najlepsza zorza widoczna z Polski, w zasadzie nie może się równać z najnudniejszą zorzą w Arktyce. Zorza może być trudna lub niemożliwa do zobaczenia gołym okiem dla niedoświadczonego obserwatora, ale prawie na pewno uchwyci się na zdjęciach.
✅ Zorza w Polsce nie będzie widoczna cały czas. Pojawi się u nas tylko wtedy, gdy nad Skandynawią zorza osiągnie wartość Kp na poziomie 7-8. Takie incydenty trwają od kilku do kilkunastu minut i nie sposób ich dokładnie przewidzieć. Trzeba być ekstremalnie czujnym.
✅ Obserwacje zorzy polarnej należy prowadzić z ciemnego miejsca, z którego na północnym horyzoncie nie będzie widać żadnych sztucznych świateł lub łuny od miast w oddali – mogą one całkowicie uniemożliwić Wam dostrzeżenie zorzy.
✅ Warto na obserwacje wybrać się z aparatem fotograficznym. W przypadku takich niewielkich zórz polarnych, zdecydowanie lepiej sprawdzą się obiektywy portretowe (np. 50 mm) niż szerokokątne (20 czy 14 mm).
✅ Zorza polarna pojawi się nisko nad horyzontem. Obserwowana z dużej odległości (np. z Polski) najpewniej pokaże swoje górne warstwy, sięgające wysokości 200-250 km. W nich króluje zjonizowany azot, mieniący się czerwienią i purpurą. Szanse na zobaczenie zielonej zorzy są dużo mniejsze.
✅ Kiedy dokładnie wypatrywać zorzy?
Według prognóz NOAA aktywność z globalnym współczynnikiem Kp będzie prezentować się jutro następująco:
Sobota:
11:00 – 14:00 – Kp7 (G3)
14:00 – 17:00 – Kp6 (G2)
17:00 – 20:00 – Kp5
20:00 – 23:00 – Kp5
23:00 – 00:00 – Kp6 (G2)
Niedziela:
00:00 – 02:00 – Kp6 (G2)
02:00 – 05:00 – Kp5
W mojej ocenie najlepiej jest zacząć obserwacje od ok. 19:00 i prowadzić je możliwie jak najdłużej, ale nie dłużej niż do 1:00-2:00.
✅ Jutro prognozowane jest wypogodzenie nad prawie całą Polską! Księżyc wschodzi późno. Warunki do zorzowego polowania nad Polską będą wiec prawie idealne 💚

Szczegóły

Start:
30 października
Koniec:
31 października
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach